Wróć do listy artykułów   

Spotkania ze sztuką – Wspomnienia z miasta L.

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Spotkania ze sztuką

„Wspomnienia z miasta L. Polifonia pamięci czy pamięć nie do pogodzenia?”

Projekcja filmu i spotkanie autorskie ze Zbigniewem Sejwą

Film dokumentalny zrealizowany (scenariusz i reżyseria) w 2004 roku przez gorzowian: Monikę Kowalską, Grzegorza Kowalskiego i Zbigniewa Sejwę. Jeden z najważniejszych filmów w powojennej historii Gorzowa.

Jego fabułą stały się wspomnienia dawnych mieszkańców, którzy opowiadają o swoim dzieciństwie spędzonym w przedwojennym Gorzowie w latach 1935-1945 i których przesiedlono do Niemiec. Bohaterami są Brigitte Brandenburg (córka przedwojennego właściciela tartaku), Christa Greuling (córka piekarza Karla Lucka), Gisela Opitz (emerytowany pastor i córka pastora), Christine Reinecke, Hans Jurgen Reso (syn pastora) i Herbert Schimmel. Ich opowieści przeplatane są starymi fotografiami Landsbergu, na których utrwalono miejsca przywoływane we wspomnieniach.

Prezentowany na prestiżowych festiwalach filmów dokumentalnych i nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Kina Autorskiego Filmowa Góra (2006, Zielona Góra). W 2005 roku zaprezentował go znany kanał telewizyjny Planete. Izabela Kowalczyk, jeden z najwybitniejszych krytyków polskiej sztuki współczesnej, uznała film za jedno z najważniejszych dzieł we współczesnej sztuce, traktujące o historii miejsca.

11 grudnia 2018, godz. 17:00, Inkluzywna Pracownia Edukacji Artystycznej MCK, ul. Chrobrego 13.

Wstęp wolny.