Wróć do listy artykułów   

Sulęciński Jarmark Koguci

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Dużo pozytywnych emocji i wrażeń po Jarmarku w Sulęcinie… zobacz fotorelację!

Za nami IX Polsko – Niemiecki Sulęciński Jarmark Koguci – dziewiąta edycja tradycyjnie odbyła się w niedzielę, na Placu Czarnieckiego w Sulęcinie. Głównym organizatorem wydarzenia był Sulęciński Ośrodek Kultury.

Od godziny 10:00 miała miejsce inscenizacja wjazdu Jezusa do Jerozolimy, która odbyła się pod kościołem św. Henryka, a następnie (godzina 10:30) Msza św. w Kościele św. Mikołaja.
Od godziny 11:30 spod kościoła na Plac Czarnieckiego wyruszył korowód z palmami wielkanocnymi – tym samym rozpoczęliśmy tegoroczny IX Polsko-Niemiecki Sulęciński Jarmark Koguci.

Imprezę w sposób oficjalny otworzyli, witając tym samym mieszkańców Sulęcina oraz przedstawicieli miast partnerskich: Nowego Tomyśla oraz niemieckich Beeskow i Friedland, burmistrz Sulęcina, Dariusz Ejchart, wraz z proboszczem naszej parafii – ks. Piotrem Mazurkiem oraz przewodniczącym Rady Miejskiej – Zbigniewem Szczepańskim.
Naszym przedstawicielom miast partnerskich: burmistrzowi Friedland, Thomasowi Hähle z Niemiec, oraz zastępcy burmistrza Nowego Tomyśla, Pawłowi Mordalowi, bardzo dziękujemy za przybycie i spędzenie razem z nami czasu w tym wyjątkowym dniu.

W ramach Jarmarku przedstawiony został program artystyczny w pełni nawiązujący do Świąt Wielkiej Nocy. Czas na Sulęcińskim Rynku umilał nam występ przedszkolaków z Przedszkola nr 1 im. Małego Przyrodnika oraz z Przedszkola nr 2 im. Małych Odkrywców, a także solistki ze Studia Piosenki Sulęcińskiego Ośrodka Kultury.

„IX Polsko – Niemiecki Sulęciński Jarmark Koguci” to także cztery bardzo ważne konkursy:
– na najdłuższą palmę wielkanocną (patronat ks. Proboszcza, Piotra Mazurka)
– na najładniejszą palmę wielkanocną (patronat Burmistrza Sulęcina, Dariusza Ejcharta)
– na najsmaczniejszy sernik wielkanocny
– na najładniejszą kartkę wielkanocną

Najdłuższa palma wielkanocna miała 6,3m i została wykonana przez Świetlicę Parafialną Dar Serca. Była to tym samym i najładniejsza palma wielkanocna. Najsmaczniejszy sernik upiekli przedstawiciele Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie.
Serdecznie gratulujemy!
Wyniki konkursu na najładniejszą kartkę wielkanocną znajdują się na stronie: www.soksulecin.pl – konkurs ten odbył się aż w jedenastu kategoriach.

Warto w tym miejscu dodać, że wraz z burmistrzem naszego miasta partnerskiego, Thomasem Hähle, tego dnia odwiedziło nas wielu gości z Niemiec, mieszkańców miasteczka Friedland oraz miasteczka Beeskow.
IX Polsko – Niemiecki Sulęciński Jarmark Koguci finansowany był ze środków Unii Europejskiej (Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”).

W tym dniu było można również zakupić ozdoby i dekoracje wielkanocne oraz spróbować potraw świątecznych, które przygotował dla mieszkańców naszego miasta Ośrodek Pomocy Społecznej w Sulęcinie. Sulęciński Ośrodek Kultury zorganizował dodatkowe atrakcje z myślą o najmłodszych: wspólne malowanie wielkiego „jaja dinozaura”, a także gry i zabawy dla dzieci: slalom ze styropianowym jajkiem, strącanie jajek z użyciem pistoletu na wodę czy też zbieranie jajek na czas.
Czynny udział w Jarmarku Kogucim wzięło 34 wystawców, w tym przedstawiciele gminnych i powiatowych placówek oświaty.
Sporym zainteresowaniem cieszyła się „jarmarkowa” foto-ścianka, na której mieszkańcy Sulęcina z chęcią robili sobie zdjęcia.

Dziękujemy za Państwa obecność!