Wróć do listy artykułów   

Święto Pszczoły w Sulęcińskim Ośrodku Kultury

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Zapraszamy na fotorelacje…

Na dzisiejszych zajęciach w ramach Folkowych Wakacji odwiedziliśmy pasiekę Państwa Dutkowiak. Dlaczego wtorkowe zajęcia nie odbyły się tradycyjnie, jak dotychczas, w naszej Folkowej Wiosce? W huczny sposób wspólnie obchodziliśmy Święto Pszczoły – wyjątkowy dzień.

Państwo Dutkowiak w swojej pasiece przygotowali dla nas mnóstwo tematycznych atrakcji. Na początku z ogromnym zaangażowaniem opowiadali nam o rodzajach miodu, który produkują, ponadto zostaliśmy poczęstowani pysznymi wypiekami z miodem. Była to słodka degustacja!

Następnie wysłuchaliśmy pięknej i pouczającej historii o pszczołach: o tym gdzie mieszkają, gdzie żyją, co jedzą i piją. Dzieci wówczas rysowały i kolorowały obrazki z pszczołami na konkurs.

Po dzisiejszym dniu wiemy również jak wygląda strój profesjonalnego pszczelarza – kombinezon, kapelusz ochronny, rękawice, miotełka, dłutko i podkurzacz. Ponadto, pszczelarz nauczył nas z czego składa się ul, tłumaczył jakie są rodzaje pszczół i objaśniał czym każda z nich się zajmuje. Spore emocje wzbudziło miejsce, w którym odbywa się odwirowanie miodu. Warto w tym miejscu dodać, że Państwo Dutkowiak dbają o tradycję – wiele czynności wciąż wykonywanych jest własnoręcznie, co znacznie wpływa na wyjątkowy smak i niepowtarzalną jakość miodu.
Dzisiejsze zajęcia uświadomiły nam jak ważne i potrzebne są pszczoły. Ostatnim punktem dzisiejszych atrakcji był pochód w przebraniach pszczół – wszyscy z czułkami na głowach i w pasiastych ubraniach maszerowaliśmy z centrum miasta aż na ulicę Jana Paska w Sulęcinie.

Jak mawiał Albert Einstein: „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia…” – pamiętajmy o tym każdego dnia i dbajmy oraz szanujmy te małe, pracowite stworzonka.