Wróć do listy artykułów   

Sztuka sześciu zmysłów

m.madry@rcak.pl 5 lipca 2018 0

Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wlkp. znowu stał się areną dla działań o charakterze edukacyjnym, a to wszystko za sprawą Bartosza Nowaka, który jest pomysłodawcą i koordynatorem projektu grantowego Sztuka sześciu zmysłów. Zakończyła się pierwsza część warsztatów skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym.

Celem całego cyklu warsztatów jest przełamanie schematu polegającego na traktowaniu sztuki jako dziedziny związanej wyłącznie z rozwijaniem zdolności manualnych, odtwórczych i zaspokajaniu potrzeb estetycznych odbiorców. Zaproszeni artyści reprezentują różne nurty takie, jak: performance, sztuka dźwiękowa czy sztuka haptyczna. Biorą w nim również udział edukatorzy, którzy pokażą, że można się wyrażać, komunikować np. poprzez smak albo ruch.

Pojęcie sztuki zostanie rozszerzone, ale również zostanie zatarta granica pomiędzy sztuką i innymi dziedzinami życia. Połączenie estetyki i ekspresji jako środków poznawania siebie i otoczenia, rozwoju i komunikowania się a nie zadowalania widza. Uwaga zostanie przekierowana z finalnego dzieła na proces. Każdy warsztat składa się z serii ciekawych zadań/zabaw, które pozwolają doświadczyć, jak działa dany zmysł i jak zmysły współpracują w odbieraniu i interpretowaniu świata. Dzieci i młodzież poznają m.in. metody wyrażania się poprzez zapach, smak lub dotyk.

Pierwsza seria warsztatów została przeprowadzona w Przedszkolu nr 18 w Gorzowie.

Zajęcia prowadzili:
14 czerwca – Maja Powalska – zmysł dotyku, improwizacja kontaktowa, ekspresja ruchu,

20 czerwca – Anna Barańska – zmysł smaku, ciasteczkowe przesyłanie wiadomości,

21 czerwca – Justyna Cichońska – zmysł węchu – wycieczka do Muzeum Łąki w Owczarach i zbieranie zapachów,

26 czerwca – Hubert Wińczyk – zmysł słuchu, słuchanie miasta i tworzenie własnych instrumentów,

27 czerwca – Batrosz Nowak – wzrok/intuicja

Obecnie zakończył się nabór do wakacyjnej grupy dla dzieci w wieku 6-12 lat. Zajęcia będą odbywać się w Miejskim Ośrodku Sztuki.