Wróć do listy artykułów   

Tak bawiliśmy się na Jarmarku św. Michała w Żaganiu

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Jarmark św. Michała za nami. Wystąpili m.in. Sitek, Paluch, Dawid Kwiatkowski & Margaret. Zapraszamy na relację…

– Podczas trzydniowej imprezy, na terenie Jarmarku św. Michała nie było żadnych zdarzeń kryminalnych, ani też naruszenia ładu i porządku publicznego – informuje podinspektor Sylwia Woroniec, oficer prasowy żagańskiej policji. – Imprezę oceniamy jako bardzo spokojną i bezpieczną.

W tym roku żagańskie święto zostało zorganizowane zgodnie z wymogami nowej (z 2017 roku) ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. To wiązało się z zapewnieniem szczególnej ochrony miejsca i uczestników Jarmarku św. Michała. Niektórzy narzekali na to, że cały plac generała Maczka został ogrodzony barierkami, a każdy wchodzący na jego teren był dokładnie sprawdzany, czy nie wnosi ze sobą alkoholu, szklanych butelek lub innych, niebezpiecznych przedmiotów. Jednak zdecydowana większość bawiących się na imprezie ze zrozumieniem podchodziła do konieczności pokazywania torebek, plecaków, itp. Dzięki temu zabawa była bardzo bezpieczna i nikomu nic się nie stało. Żeby dostać się pod scenę trzeba było przejść przez kolejne barierki, ale nikomu to nie przeszkadzało. Fanki Dawida Kwiatkowskiego, idola nastolatek koczowały w sobotę (9 września) pod sceną już od wczesnych godzin popołudniowych, żeby być możliwie najbliżej piosenkarza.

Policjanci, żandarmi, strażnicy i ochroniarze pilnowali miasta

– Nad porządkiem i bezpieczeństwem mieszkańców Żagania i gości czuwało w czasie Jarmarku prawie 80 funkcjonariuszy -policjantów, strażników miejskich i żandarmów wojskowych, wspieranych przez ratowników medycznych, służbę organizatora i służbę ochrony osób i mienia – wylicza S. Woroniec. – Na terenie imprezy masowej nie było zdarzeń. W całym mieście policjanci przeprowadzili łącznie 62 interwencje (w 2016 r. – 72 interwencje). Zgłoszenia dotyczyły m.in. zakłócenia ciszy nocnej, nieprawidłowo zaparkowanych samochodów, które utrudniały lub uniemożliwiały wyjazd z parkingu czy posesji, pijanych osób leżących w miejscach publicznych, awantur wywołanych przez osoby nietrzeźwe. W sobotę 9 września policjanci zatrzymali 24-letniego mężczyznę podejrzanego o kradzież motoroweru oraz 37-latka podejrzanego o posiadanie marihuany. Na terenie miasta Żagań doszło do jednej kradzieży samochodu osobowego. Mimo bardzo dużego ruchu kołowego i pieszego oraz zmian w organizacji ruchu nie doszło do żadnego wypadku drogowego w mieście. Były tylko dwie kolizje (w 2016 r. odnotowano kolizje drogowe). Zatrzymano jednego kierowcę, który jechał samochodem osobowym wbrew zakazowi sądowemu. Wszyscy kontrolowani trzeźwi.

Czysto i sprawnie

W tym roku scena była w lewej części placu, za murem obronnym. Wojskowy pomnik po prawej stronie placu został odgrodzony barierkami i dodatkowo zabezpieczany przez ochronę imprezy.

Trzeba też zaznaczyć, że na wysokości zadania stanęło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Robót Drogowych. Jego pracownicy sprzątali na bieżąco w trakcie imprezy, a w poniedziałek (11 września) rano centrum miasta było już czyste. – Obsługujemy Jarmarki św. Michała od kilku lat – tłumaczy Wojciech Szumski, prezes MPOiRD. – Przyglądamy się i wyciągamy wnioski. Kosztowało nas to sporo wysiłku, ale udało się opanować sytuację, dzięki czemu miasto jest czyste. Należy podziękować za to naszym pracownikom.

Trwa demontaż karuzel i innych urządzeń w centrum miasta. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, a gdy tylko zostaną złożone, wróci normalny ruch w Rynku i okolicach.

Pogoda dopisała, goście również  

Święto rozpoczął w piątek 8 września kolorowy korowód prowadzony przez burmistrza Daniela Marchewkę wraz z radnymi i przedstawicielami Urzędu Miasta Żagań. Poprzedzali go motocykliści i kierowcy niezwykłych samochodów. Największą uwagę wzbudzał amerykański buick z 1952 roku, sprowadzony do Żagania przez Adama Woźniaka. Wóz jest przedmiotem dumy właściciela, który jeździ nim na zloty, zaś do codziennego przemieszczania się służy mu mini.

W korowodzie przeszli przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych, szkół, Muzeum Obozów Jenieckich, biblioteki, klubów sportowych i wielu innych instytucji. Podczas otwarcia imprezy burmistrz podzielił się z zebranymi chlebem, upieczonym przez lokalnych piekarzy. – Jak co roku to wyjątkowy i wspaniały chleb – zaznaczył Andrzej Antczak, starszy Cechu Rzemiosł Różnych.

Po otwarciu na scenie wystąpili wokaliści Szkoły Talentów w Centrum Kultury. Całą imprezę prowadziła Beata Tołpa, dyrektor CK i Andrzej Winiszewski, dziennikarz Radia Zachód. Wieczorem publiczność rozgrzali raperzy Sitek i Paluch, a na zakończenie na dyskotekę w plenerze zaprosił DJ Sento.

Każdy dzień z gwiazdami

W sobotę zabawę rozpoczęły prezentacje przedszkolaków, można było zatańczyć zumbę z Mirellą Łagowską, pośpiewać z zespołem i solistami klubu Czarnej Dywizji, a także wysłuchać koncertu orkiestry żagańskich szkół muzycznych pod dyrekcją Iwana Moroza. Dorosła publiczność świetnie się bawiła z zespołem Exigo Band, grającym przeboje legendarnej grupy U2. Młodsza publiczność czekała na Dawida Kwiatkowskiego, który nie zawiódł swoich fanek.

Niedzielne święto rozpoczęła msza w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy pl. Klasztornym, w intencji miasta, jego mieszkańców oraz przedsiębiorców.

Po południu widownia śpiewała największe przeboje zespołu Queen, ze szczecińską grupą Magic of The Queen i zaśmiewała się z żartów Cezarego Pazury. Gwiazdą wieczoru była Margaret. Imprezę zakończył pokaz fajerwerków.

Jarmarkowi św. Michała towarzyszyło wiele imprez na Arenie i nie tylko. Na placu gen. Maczka zostało zbudowane specjalne miasteczko dla najmłodszych. Można też było zwiedzić pałac i Muzeum Obozów Jenieckich z przewodnikiem, popływać kajakami ze „Szronem”, a także kibicować wędkarzom walczącym o Buchar Burmistrza Miasta Żagań.

Foto Adam Żyworonek:

JARMARK MICHAŁA DZIEŃ 1 -foto A.Żyworonek
JARMARK MICHAŁA DZIEŃ 2 -foto A.Żyworonek
JARMARK MICHAŁA DZIEŃ 3 – foto: A.Żyworonek
https://www.flickr.com/photos/146179823@N02/sets/72157686497348914/page1

©℗ Materiał oraz zdjęcia są chronione prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu i zdjęć tylko za zgodą Urzędu Miasta Żagań.