Wróć do listy artykułów   

Tańce i smaki świata – Inauguracja w Ochli

m.madry@rcak.pl 16 lipca 2018 0

15 lipca 2018 r. w Muzeum Etnograficznym w Ochli w ramach imprezy plenerowej Dobre, smaczne, bo lubuskie. Poznajemy smaki i tradycje świata” odbyła się uroczysta Inauguracja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Oblicza Tradycji 2018. Na scenie prezentowały się zespoły z Bułgarii, Indonezji, Macedonii, Polski i Serbii. Łącznie wystąpiło ponad 250 artystów. Spotkanie otworzyła Dyrektor Festiwalu – Izabela Kumor-Pilarczyk. Jak co roku prowadzącymi byli Małgorzata Wower oraz Jerzy Skrzypczak.

Licznie zgromadzeni goście skansenu uczestniczyli w zabawach i tańcach przygotowanych przez zespoły. Nie zabrakło również poczęstunku – tradycyjnych sałatek z Bułgarii, Indonezji i Macedonii, serbskiej palenty (dania kukurydzianego) czy też placków ziemniaczanych „Hulajników”, smażonych na piecu przywiezionym prosto z Milówki. Gospodarz Festiwalu, Lubuski Zespół Pieśni i Tańca, ugościł bigosem, grochówką oraz ciastem.

W programie znalazł się również Międzynarodowy Konkurs Śpiewaczy „Śpiewacy w Ochli”. Soliści wykonywali pieśni pochodzące z ich regionów w stylu a capella. Rada Artystyczna w składzie: Gerard Nowak (przewodniczący), Michalina Wojtas oraz Henryk Dumin zdecydowała, że na najwyższe wyróżnienie zasługuje interpretacja pieśni bałkańskiej w wykonaniu Nikoli Zaceski, macedońskiego śpiewaka. Miejsce drugie zajęły ex aequo Donna Lateva (Bułgaria) i Isidora Zivanović (Serbia). Na trzecim miejscu uplasowały się Adela Zielonka (Dolina Nowego Słońca ze Złotnika), Salzabila Fauzi (Indonezja), Adriana Wędzel (Polska „Hulajniki”). Gratulujemy wszystkim wykonawcom.

Podczas Inauguracji nie zabrakło sportowej rywalizacji. W rzucie podkową do celu największą ilość punktów zdobył przedstawiciel Serbii. Miejsce drugie i trzecie zajęli kolejno tancerze z Indonezji oraz Bułgarii.

Koniec dnia uświetniła integracja zespołów na kąpielisku w Ochli. Część osób się kąpała, inni rozmawiali, wypoczywali. Dla fanów piłki emocji dostarczyły Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Po zakończonej transmisji chłopcy z Bułgarii i Indonezji rozegrali wspaniały mecz towarzyski.

Na zakończenie wszyscy zatańczyli klaskanego oraz poloneza, którego widzowie będą mogli zobaczyć w czwartek podczas Gali Tradycji.