Wróć do listy artykułów   

Teatr i dziedzictwo kulturowe kontra nowe media, czyli ostatni cykl szkoleń Kultura Tędy

m.madry@rcak.pl 17 kwietnia 2018 0

Czy teatr to miejsce na własną wypowiedź? Czy muzeum to miejsce, gdzie można robić wszystko? Czy atrakcyjna oferta działań edukacyjnych skierowana do dzieci musi być bogata? I jak to jest z tym facebookiem, czy jest on pomocny w pracy edukatora? Na te oraz inne pytania odpowiedzieć sobie mogli uczestnicy ostatniego cyklu szkoleń Kultura Tędy

7 kwietnia odbyły się dwa warsztaty, pierwszy z nich wyjątkowo w siedzibie Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., na scenie letniej Emilia Adamiszyn poprowadziła warsztat pt. „Teatr jako porzestrzeń na własną wypowiedź”, który był pełen ruchu, teatralnych gestów, ćwiczeń pobudzających kreatywność i odmienne spojrzenie na różne sytuacje. Był to warsztat pełen śmiechu i radości, ale też zadumy i refleksji. A na drugi dzień uczestnicy nie ukrywali, że mają zakwasy, więc ostro przyłożyli się do pracy 🙂
Także w sobotę odbył się warsztat zatytułowany „Atrakcyjna oferta działań edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą- jak to robić? ” w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej, który poprowadziła Weronika Idzikowska, na co dzień pracująca w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie. Był to warsztat, podczas którego poruszono wiele zagadnień z dziedziny pedagogiki i psychologii, dotyczący sposobów funkcjonowania dzieci oraz tego, czego oczekują od dorosłych, także w zakresie oferty edukacyjno-kulturalnej.

W niedzielę odbyły się warsztat z Magdaleną Birut z Muzeum Ziemi Wschowskiej, która opowiedziałą o tym jak mówić o dziedzictwie kulturowym naszym podopiecznym. Sposobów na to jest wiele, o czym mogli się przekonać uczestnicy, gdy poznawali mechanizmy i metody, dzięki którym łatwiej jest dzieciom zrozumieć czym to dziedzictwo jest i jak możemy je chronić.
Druga grupa pracowała nad teamtem wokół social mediów z Dominikiem Pokornowskim. Zgłębiali tajemnice social mediów, m.in. Facebooka, Instagrama, Twittera… Dowiedzieli się kiedy portale społecznościowe są przydatnym medium angażującym młodych odbiorców do świadomego uczestnictwa w kulturze nie tylko wirtualnej.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy dostali certyfikaty ukończenia szkoleń oraz praktyczne upominki w formie gadżetów promocyjnych, przydatnych w codziennej pracy edukatora i animatora.

Jest nam niezmiernie miło, że do projektu przystąpiło ostatecznie 35 osób i wszystkie teraz zabierają się do pisania wniosków, które złożą w konkursie Lubuski PAKIET. Granty w wysokości od 5 do 10 tysięcy złotych brutto czekają!

Bardzo serdecznie dziękujemy Dyrekcji i pracownikom Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. za owocną współpracę partnerską oraz użyczenie sal na potrzeby realizacji szkoleń.

Podziękowania składamy także na ręce Dyrektora oraz pracowników Teatru i. J.Osterwy w Gorzowie Wlkp. za udostępnienie Sceny Letniej na potrzeby przeprowadzenia jednego warsztatu.