Wróć do listy artykułów   

„TKAMY WSPÓLNĄ SIEĆ” – warsztaty integracyjne

m.madry@rcak.pl 31 sierpnia 2018 0

Projekt „Tkamy wspólną sieć” to integracyjne warsztaty tkackie i spotkanie z alpakami, na które zaproszeni zostali wszyscy chętni – dzieci od 10 r. ż., młodzież, dorośli i osoby z niepełnosprawnościami. W ramach projektu uruchomione zostało podarowane partnerowi – Muzeum Ziemi Wschowskiej, przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Wschowie czteronicielnicowe krosno tkackie i wykorzystane w części pokazowej warsztatów. Projekt zakładał pięciodniowe warsztaty oraz jedno dodatkowe spotkanie z nauczycielami i animatorami.

Uruchamianie starego krosna i tkanie?
18 lipca 2018 r. w siedzibie Muzeum odbyły się warsztaty dla nauczycieli i animatorów, podczas których uczestnicy poznali narzędzia tkackie, surowce, sposoby tkania oraz możliwości przedstawienia ginących zawodów w atrakcyjnej formie. Zajęcia poprowadziła Honorata Weihs.
Podczas warsztatów przygotowano wspólnie osnowę krosna i okazało się, że oryginalnie czteronicielnicowe krosno tkackie używane było jako dwunicielnicowe, co jednakże znacząco ułatwiło pracę. Uczestnicy mieli możliwość doświadczenia różnicy między wełną syntetyczną a naturalną, w tym od alpak – Companero i Versace, które w pierwszy dzień tygodniowych warsztatów wcieliły się w rolę przewodników po muzeum, oraz zapoznania się z różnymi technikami tkackimi, krosnami tkackimi, w tym typu harfa, ramami tkackimi o różnych rozmiarach, i akcesoriami – ramą do snucia, czółenkami, grzebieniami do dobijania, igłami, nicielnicami, różnymi typami wełen i przędzy.
Muzeum Ziemi Wschowskiej zaprezentowało swoje eksponaty związane z rękodzielnictwem, na co dzień przechowane w magazynach i niedostępne dla zwiedzających: kołowrotki, deskę przędzalniczą, nożyce do strzyżenia owiec, zgrzebła do lnu i tkaniny tkane, haftowane i drukowane. Każdy mógł spróbować swoich sił w tkaniu, co jak się okazało, nie jest wcale takie trudne!

Alpaki przewodnikami po muzeum?!
W dniach 23-27 lipca 2018 r. odbywały się właściwe tygodniowe warsztaty tkackie. Pierwszy dzień zaplanowany został na zapoznanie się i oswojenie z muzeum. Rozpoczęto powitaniem uczestników i zabawą integracyjną z wykorzystaniem kłębka wełny. Kiedy wszyscy poznali już swoje imiona, alpaki, w asyście Magdaleny Birut, oprowadziły uczestników po ekspozycjach muzealnych. Następnie przyszedł czas na warsztaty tkackie, przygotowanie osnów na ramki oraz bliższe spotkanie z alpakami.
Drugiego dnia oprócz kontynuacji pracy na ramkach tkackich uczestnicy dowiedzieli się podczas warsztatów muzealnych, które poprowadziła Magdalena Birut, o sukienniczej tradycji ziemi wschowskiej i podyskutowali o wspólnym dziedzictwie. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że Wschowa była jednym z najważniejszych ośrodków sukienniczych w Polsce i to właśnie tutaj powstała pierwsza manufaktura farbiarska. Zaprezentowano również eksponaty z Muzeum Ziemi Wschowskiej, związane z wytwarzaniem sukna i płótna. Na koniec uczestnicy wykonali prace inspirowane wizytą alpak w muzeum.
Trzeciego dnia warsztatów korzystając z pięknej pogody, podjęto decyzję o przeniesieniu zajęć na zewnątrz. Na muzealnym dziedzińcu ustawiono wielkoformatowe ramy tkackie, na których razem pleciono wspólny wątek. Zostały również ukończone pierwsze małe ramki.
Czwartego dnia w dalszym ciągu tkano na dużych ramach. Rozpoczęto również przygotowania do wystawy prac wykonanych podczas warsztatów, która zaplanowana została na następny dzień.
Piątego, ostatniego dnia uczestnicy mieli możliwość tkania na krosnach tkackich – krośnie, które uruchomione zostało w czasie trwania projektu oraz przede wszystkim dzięki jego realizacji, oraz na małym krośnie typu harfa. Następnie wspólnie przygotowano prace do prezentacji na wystawie, na którą zaproszeni zostali rodzice, znajomi oraz wszyscy mieszkańcy Wschowy i okolic. Podczas pikniku na dziedzińcu muzealnym można było podziwiać rękodzieło, spróbować swoich sił na dużych ramach tkackich oraz spotkać się z alpakami – Versace i Companiero, które specjalnie ustrojone na tę okazję ponownie zawitały do Muzeum Ziemi Wschowskiej. Uczestników pikniku nie odstraszył nawet letni deszcz, który przyniósł miłą ochłodę tego upalnego dnia.
Pomysłodawczyniami i koordynatorkami projektu „Tkamy wspólną sieć” są: alpakoterapeutka i niezależna edukatorka Karolina Grys oraz Julka Juskowiak z Muzeum Ziemi Wschowskiej. Warsztaty tkackie poprowadziła Honorata Weihs – artystka plastyk, rękodzielniczka, na co dzień współpracująca ze Skansenem Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski w Wolsztynie. W zajęciach wzięło udział łącznie ok. 40 osób. Były to dzieci w wieku od 10 do 15 lat, dorośli i osoby z niepełnosprawnościami, w tym podopieczni Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci we Wschowie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety – Prowincję Poznańską. Część warsztatowa dobiegła już końca, ale autorki projektu planują jeszcze wydanie pamiątkowego folderu, dokumentującego realizację działań projektowych.