Trzeci dzień festiwalu MFF Oblicza Tradycji – relacja

17 lipca 2018 r.
Folkojarmark tętnił życiem. Wystawcy prezentowali swe dzieła: biżuterię ze szkła i witraże Marty Jędras “Daruma”, ceramikę ozdobną Dariusza Marczaka, ręcznie robione lampy, obrazy, misy wykonywane przez Ryszarda Walczaka, Decupage Beaty Staszak, fotobiżuterie i biżuterię haftowaną Oli Operchał Laxies Art.
Do udziału w Folkozabawach zapraszały zespoły Hulajniki z Milówki (Polska) oraz Branko Radicevic z Rumy (Serbia). Prowadząca zabawy, Małgorzata Wower, wspólnie z członkami zespołów opowiadała o instrumentach, strojach i tańcach gości. Najmłodsi widzowie chętnie przyłączyli się do wspólnych zabaw.
Strefa Folkorelaksu przyciągnęła dzieci i ich opiekunów ciekawymi zajęciami z tekturografiki, które przygotowały Anna Brymora, Joanna Wojtasik, Grażyna Graszka, pracownice Muzeum Miejskiego w Nowej Soli. Dzieci wycinały kształty, a następnie tworzyły z nich obrazki, które kojarzyły im się z folklorem. Mali fani Teatru Ilustracji Kamishibai wysłuchali przepiękną „Bajkę o złotym sercu”.
W II Koncercie Festiwalowym wzięły udział dzieci z Zespołu Regionalnego „Hulajniki” oraz młodzież z Branko Radicevic (Serbia). „Hulajniki” zaprezentowały gry i zabawy dziecięce po wykopkach oraz tańce i śpiewy Beskidu Żywieckiego. Publiczności spodobały się również akrobacje, jakie wykonywali starsi chłopcy – przeskoki, skoki przez kapelusze i laski.
Koncert zespołu z Serbii otworzyła prezentacja instrumentów muzycznych takich jak gajda czy tambur. Branko Radicevic zaprezentował pieśni zalotne, tańcem opisał nam okolice między rzeką Sawą a Dunajem oraz święto ludowe, Dożynki. Isidora Zivanovic wykonała przepiękną pieśń pt. „Razbole se mlada Katarina”, starą, odrestaurowaną pieśń z Rumy.
Po udanym koncercie kapele obu zespołów udały się do Winiarni Bachus, by wziąć udział w Folkowym Jam Session. Po kilku próbach zespołów, muzycy obu kapel usiedli razem i wspólnie dali koncert, jakiego jeszcze nie było.
Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Oblicza Tradycji 2018 jest Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.