Wróć do listy artykułów   

Utracone w tłumaczeniu. Zapomniane miejsca Ziemi Lubuskiej w fotografii Adama Sowy

media1@mzl.zgora.pl 4 października 2018 0

Już po raz drugi Adam Sowa prezentuje swoje prace w zielonogórskim Muzeum. Poprzednia ekspozycja, która miała miejsce dwa lata temu,  pokazała perfekcyjną technikę fotograficzną oraz umiejętność wyłuskiwania z codziennego pejzażu zadziwiających kontekstów, tworzących zupełnie nowe odniesienia. Tym razem artysta udostępnia zdjęcia architektury zdegradowanej, zapomnianej przez człowieka i czas. Są to zabytki techniki znajdujące się na terenie naszego województwa: obiekty przemysłowe, transportowe i militarne.  Sowa dotarł do miejsc nie zawsze powszechnie dostępnych,  ale również zwrócił uwagę na budynki codziennie mijane w drodze do pracy, które już tak wtopiły się w nasze postrzeganie, że ich nie zauważamy. Zarówno w jednym i drugim przypadku dokumentuje czas, jego nieubłagany upływ i swoiste niedostosowanie pewnych budowli.  Totalnie opuszczonych, zagubionych, wręcz nieprzekładalnych na nową rzeczywistość gospodarczą czy polityczną. Stąd pierwszy segment tytułu wystawy brzmi Utracone w tłumaczeniu.

Przygotowaną ekspozycję, oprócz wymiaru dokumentalnego, wyróżnia wysoki poziom artystyczny. Zdjęcia odzwierciedlają znakomity warsztat oraz ogromna wrażliwość autora.  Artysta zadbał również szczegółowo o sposób  ich prezentacji. Jak wspomina Igor Myszkiewicz – kurator wystawy –  miejsce każdego zdjęcie w przestrzeni sali zostało dokładnie określone. Przy czy warto wspomnieć, że prace różnią się formatami, są też wydrukowane na podobraziach. Zabieg ten nie zawsze sprzyja fotografii, w tym jednak wypadku znakomicie się sprawdził.

Wystawa Adama Sowy to 248. prezentacja w ramach Galerii Twórców Galera. Kuratorem tego ciekawego projektu artystycznego jest Igor Myszkiewicz, który od 1997 roku konsekwentnie prezentuje twórców rozpoczynających pracę na niwie sztuki. Pojawiają się w jej progach* także nazwiska mające już w swoim dorobku całkiem pokaźne osiągnięcia. Ale Igorowi się nie odmawia, bowiem przygotowane przez niego wystawy cechuje po prostu dobra jakość.  Lata pracy nad kształtem Galerii Twórców Galera znalazły odbicie w książce, której promocja odbędzie się na początku grudnia w naszej instytucji. Już dziś zapraszamy. (AB)

Wystawa Adama Sowy będzie prezentowana do 18 XI 2018 roku. Więcej o Artyście na stronie internetowej Muzeum Ziemi Lubuskiej: http://mzl.zgora.pl/2018/10/03/utracone-w-tlumaczeniu-zapomniane-miejsca-ziemi-lubuskiej-w-fotografii-adama-sowy/

*Galeria nie ma stałego adresu i korzysta z gościny instytucji państwowych oraz prywatnych.