VI Lubuskie Forum Kultury
Poznaj nowych zsieciowanych! Zobacz foto relację!
52 dyrektorów i głównych księgowych wzięło udział w VI Lubuskim Forum Kultury, które odbyło się w dniach 5-7 kwietnia br. w Kolesinie, koło Babimostu.
Pierwszy dzień Forum minął bardzo aktywnie. Dyrektorzy mieli okazję wzięcia udziału w jednym z dwóch paneli szkoleniowych. Bożena Pawlikowska, używając licznych przykładów, przekonywała uczestników, że kontrola zarządcza powinna stanowić narzędzie do budowania nowoczesnej instytucji kultury, a dr Agnieszka Opalińska wprowadzała dyrektorów w nowoczesne metody zarządzania partycypacyjnego w kulturze – (warsztaty bottom up). Główne księgowe natomiast uzupełniały swoją wiedzę w zakresie zmian przepisów, ustaw i rozporządzeń i ich wpływ na działalność kulturalną w roku 2017.
Spotkania zsieciowanych to także czas na poznanie miejsc kulturotwórczych w regionie. Tym razem, dzięki uprzejmości partnerów z Wielkopolski, uczestnicy mogli zobaczyć Gminny Ośrodek Kultury w Siedlcu oraz Wolsztyński Dom Kultury i parowozownię. Jako, że Gościliśmy także u współorganizatora VI LFK – w Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście, gdzie wieczorne spotkanie umilił zespół Shanties Team. Nie była to jedyna atrakcja muzyczna tego spotkania – pierwszego wieczoru muzycznej lekcji o folklorze regionu kozła udzieliła kapela koźlarska Kotkowiacy.
Lubuskie Forum Kultury to nie tylko czas na podwyższanie menedżerskich kompetencji, ale też wymianę doświadczeń, informacji, dobrych praktyk i opinii. Tym razem czas na tego typu wymianę informacji znalazł się podczas otwartego panelu dyskusyjnego moderowanego przez Tomasza Siemińskiego – dyrektora RCAK. Była to także okazja na wspólne zastanowienie się nad dotychczasową działalnością i przyszłością Forum, w tym kierunkami jego rozwoju. Efekty tych rozmów są aktualnie opracowywane i zostaną niebawem udostępnione w formie krótkiej prezentacji.
Do Lubuskiego Forum Kultury wciąż dołączają nowi zsieciowani. Podczas VI Lubuskiego Forum Kultury do naszego grona dołączyła Miejska Biblioteka Publiczna w Żarach, Skwierzyński Ośrodek Kultury oraz Wolsztyński Dom Kultury (Wielkopolska) i Miejski Dom Kultury w Lubaniu (Dolny Śląsk).
Ostatniego dnia Forum odbyło się także spotkanie realizatorów Programu Promocji i Twórczości Dzieci i Młodzieży PRO ARTE 2017. Dotyczyło zasad funkcjonowania i współpracy podczas realizacji programu PRO ARTE 2017 oraz programu badawczego.
Podczas spotkania padły także propozycje miejsca VII Lubuskiego Forum Kultury – Kostrzyn nad Odrą lub Skwierzyna i Międzyrzecz.
Lubuskie Forum Kultury to aktualnie 58 podmiotów: instytucji kultury, bibliotek, muzeów, filharmonii, stowarzyszeń i urzędów gmin.
Za współorganizację VI Lubuskiego Forum Kultury dziękujemy serdecznie Pani Anecie Sybis-Jeż – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Babimoście oraz partnerom – Pani Agnieszce Kędziorze – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Siedlcu i Panu Jarosławowi Świrszczowi – dyrektorowi Wolsztyńskiego Domu Kultury.