Wróć do listy artykułów   

VII Lubuskie Forum Kultury i II Lubuska Giełda Dobrych Praktyk już za nami!

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Zobacz relację!!

 

W dniach 15-17 listopada odbyło się wydarzenie, na które czekaliśmy od pół roku. Razem z partnerami Skwierzyńskim Ośrodkiem Kultury i Międzyrzeckim Ośrodkiem Kultury zaprosiliśmy dyrektorów, menedżerów kultury, główne księgowe, urzędników zajmujących się sprawami kultury oraz animatorów na VII Lubuskie Forum Kultury.

W Forum uczestniczyli nie tylko menedżerowie i animatorzy z województwa lubuskiego, lecz także partnerzy z województwa wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego. Nasza „Lubuska Sieć” liczy już sobie ponad 60 podmiotów!
Pierwszego dnia w Skwierzynie odbyło się spotkanie dla realizatorów programu PRO ARTE przygotowujące przyszłoroczną edycję, a w Pałacu Wiejce panel dyskusyjny dotyczący autonomii instytucji kultury prowadzony przez Mariusza Wróbla, animatora, członka Forum Kraków, dyrektora CEA Filharmonii Gorzowskiej oraz szkolenie dedykowane głównym księgowym zarządzającym finansami w ośrodkach kultury.
Drugiego dnia na scenie Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury odbyła się II Lubuska Giełda Dobrych Praktyk, która jest podsumowaniem tegorocznej edycji projektu Kultura Tędy. Podczas pierwszej części giełdy zaprezentowanych zostało 9 projektów, które stanowią inspirację do działań w obszarze edukacji kulturowej oraz wprowadzania zmian wpływających na wzrost społeczności lokalnych. 7 z tych projektów to inicjatywy realizowane dzięki grantom Kultura Tędy na terenie naszego województwa. Mieliśmy okazję wysłuchać dwóch prelegentów spoza regionu. Ula Ziober z Poznania opowiadała o tym, jak docierać z kulturą do miejsc pominiętych w wielkim mieście, a Krzysztof Polewski z Mykanowa k. Częstochowy, jak przeprowadzić zmianę w społeczności lokalnej w kontekście przekształcania się gminnego ośrodka kultury. Następnie uczestnicy giełdy mogli wymienić się informacjami, kontaktami oraz opiniami podczas konsultacji stolikowych z realizatorami przedstawionych inicjatyw. Ten dzień zakończyły warsztaty, podczas których uczestnicy pracowali nad czterema zagadnieniami: sile społeczności lokalnej, konkurencji i kooperacji w kulturze, metodzie bottom up oraz o tym, jak i kogo łączy sztuka.
Ostatniego, trzeciego dnia forum, także w MOK-u odbył się panel z Jackiem Gralczykiem dotyczący tworzenia lokalnych polityk kultury. Po raz pierwszy w historii zaprosiliśmy do wspólnej  dyskusji także urzędników zajmujących się kulturą oraz włodarzy gmin i miast. Wspólnie zastanawialiśmy się, co to jest polityka kultury i jak można ją tworzyć. W drugiej części spotkania mieliśmy za zadanie stworzyć plan działania dla miasta lub gminy, który stanie się podstawa ewentualnych działań inicjujących powołanie lokalnych polityk kultury.

Trzy dni upłynęły nam bardzo szybko, ale za to inspirująco, twórczo i pracowicie. Kolejne forum kultury już w kwietniu. Nie możemy się doczekać, a tymczasem zapraszamy na relację fotograficzną i specjalny odcinek Lubuskiekultura FLESZ.