Wróć do listy artykułów   

VIII Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

         Minął już rok, kiedy to Sulechów miał przyjemność gościć w ramach festiwalu wykonawców, którzy dali niezapomniane koncerty: Andreę Motis, która wystąpiła z towarzyszeniem wspaniałych muzyków oraz Krzesimira Dębskiego z kwartetem smyczkowym i Andrzejem Olejniczakiem.

Przed nami kolejna VIII edycja jednego z najważniejszych wydarzeń promujących Województwo Lubuskie”. Podczas tegorocznego festiwalu będziemy świadkami wyjątkowego wydarzenia, gdyż w sali koncertowej wystąpi Maria Ludwika Gabryś i da koncert na fortepianie o numerze 17047, na którym koncertował F. Chopin. W drugiej części koncertu wystąpi na współczesnym instrumencie Joanna Marcinkowska – laureatka krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Nawiązaniem do tego recitalu będzie spotkanie z Janem Popisem, poświęcone interpretacji muzyki Chopina na instrumencie historycznym i współczesnym. Drugiego dnia wystąpi Aga Zaryan z European Jazz Trio, która światowe uznanie zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu.

Tegorocznej edycji towarzyszyć będą także inne wydarzenia. Festiwal zostanie zainaugurowany koncertem Giuseppe Amadei w Konserwatorium w Cottbus. W Bibliotece Publicznej zostanie otwarta wystawa pt. Chopin w Sulechowie. Tak jak podczas poprzednich edycji, Festiwal ,,dotrze” do Cigacic, Trzebiechowa oraz Lubrzy.

Godne podkreślenia jest łączenie podczas festiwalu muzyki Chopina z lokalnymi tradycjami winiarskimi i lokalnymi specjałami. Po każdym z koncertów w foyer, goście mogą degustować wina z lokalnych winnic i wino przygotowane specjalnie na festiwal o nazwie ,,Fryderyk”. Festiwal ma ogólnopolską promocję na portalach branżowych, stronach patronów, partnerów, rozgłośniach radiowych, mediach lokalnych: Gazety Lubuskiej, TVP Gorzów Wielkopolski, Radia Zachód, RMF Classic, 2 Programu Polskiego Radia, portalu ogólnopolskiego CGM. Media te wykorzystują na swoich łamach profesjonalnie przygotowane materiały PR przez organizatorów Festiwalu.

W pamięci publiczności, organizatorów i uczestników pozostaną bez wątpienia genialne koncerty gwiazd, recitale satelitarne w Cigacicach i Trzebiechowie z udziałem gości oraz przesympatycznych młodych pianistów i wokalistów z Polski, Niemiec i Anglii, i co godne podkreślenia, wspaniała atmosfera muzycznego święta, która udziela się uczestnikom, publiczności, gwiazdom i ekspertom, którzy prowadzą rozmowy do późnych godzin w foyer.

Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Lubuskiego, Burmistrza Sulechowa, Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Partnerami głównego organizatora Sulechowskiego Domu Kultury jest Deutsch-Polnischer Verein Cottbus e.V., Urząd Gminy Rushmoor, Colleg w Farnborough, Narodowy Instytut F. Chopina, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Zielonej Górze oraz szkoły muzyczne i akademie muzyczne. W składzie Komitetu Honorowego Festiwalu zasiada wiele znanych osób z życia publicznego. Należy jeszcze wspomnieć o życzliwych sponsorach, którzy w znaczący sposób tworzą to muzyczne święto i dzięki którym tak prestiżowe wydarzenie może ciągle się rozwijać. Dlatego bardzo mocno i serdecznie dziękuję za to wsparcie, które jest tak ważne.

Festiwal stał się marką Sulechowa. Nie bez przyczyny media określają Sulechów, miastem kultury, zwracając uwagę na ilość realizowanych wydarzeń artystycznych oraz ich rangę, co przyczynia się do promocji gminy i całego regionu.

Dyrektorem Festiwalu jest Tomasz Furtak, Kierownikiem artystycznym Daniel Grupa, których wspomaga zespół pracowników Sulechowskiego Domu Kultury.

Szczegółowe informacje na temat Festiwalu znajdują się na stronie www.festiwalchopina.pl

Tomasz Furtak Dyrektor Festiwalu

f_chopina_plakat_b2_2016