Wróć do listy artykułów   

Wizyta zespołu „Lubuskiego” w Tunezji

m.madry@rcak.pl 18 kwietnia 2019 0

15 kwietnia członkowie Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca im. L. Figasa powrócili z Tunezji, gdzie przebywali jako goście specjalni na Międzynarodowych Targach Książki. Podczas pięciodniowego pobytu zespół rozsławiał nasz region i kraj ukazując piękno naszego folkloru.

Międzynarodowe Targi Książki odbywają się w Tunisie co roku pod patronatem ministra kultury, premiera i prezydenta Republiki Tunezji. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wystawców, jak i odwiedzających. Pałac Wystaw „Kram”, w którym odbywają się targi odwiedza nawet do 50 tys. osób dziennie.
Lubuski Zespół Pieśni i Tańca został zaproszony do udziału w targach w roli gościa specjalnego. Przybliżał Tunezyjczykom polską kulturę koncertując i prowadząc animacje podczas, których odwiedzający targi goście mogli spróbować swoich sił w polskich tańcach. Ponadto zespół przygotował stoisko, na którym przedstawiał wydawnictwa prezentujące nasz kraj i region, a także nasze regionalne rękodzieło. Zarówno występy, jak i stoisko cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uwagę miejscowych przykuwały zwłaszcza bogato zdobione polskie stroje ludowe, które dla Tunezyjczyków były tak egzotyczne, że pojawiały się nawet pogłoski, że przyjechaliśmy z… Meksyku(!). Nie dziwi więc fakt, że widzowie ustawiali się w długich kolejkach, żeby zrobić sobie selfie z członkami zespołu. Równie dużą atrakcją okazał się akordeon – każdy chciał wcisnąć choć jeden klawisz na klawiaturze i oczywiście uwiecznić to na zdjęciu.
Wizyta w Tunezji, była także okazją do spotkania z przedstawicielami polskiej dyplomacji. Z zespołem spotkała się ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Tunezji, p. Lidia Milka-Wieczorkiewicz, oraz konsul honorowy, p. Aziz Fredj z żoną.
Oprócz działań koncertowych był także czas na zwiedzanie. Organizatorzy zadbali, aby dostarczyć członkom naszego zespołu jak najlepszych wrażeń i pokazać Tunis i jego okolice z jak najlepszej strony. Tancerze mieli okazję poznać nie tylko uroki stolicy, ale także nacieszyć oczy pięknymi widokami otaczającymi zabytkowe miasta: Sidi Bou Said, oraz Hammamet.
W wyprawie do Tunezji wziął udział mały skład młodzieżowy LZPiT co wynikało z oczekiwań organizatora targów. Dla młodzieży było to duże wyróżnienie i ogromne przeżycie, które niewątpliwie zapamiętają na długie lata.
Organizatorem wyjazdu było Regionalne Centrum Animacji Kultury, które zrealizowało to przedsięwzięcie we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Nasz Lubuski”.