Wróć do listy wydarzeń  

Alte Kameraden 2018

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0
Amfiteatr Miejskiego Centrum Kultury - Gorzów Wlkp., plac GRH, Drzymały (Park Siemiradzkiego) / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Międzynarodowy Festiwal Zespołów Dętych i  Paradnych „Alte Kameraden 2018” – 19-20 maja 2018 w Gorzowie Wielkopolskim.

 

Spotkania upamiętniają Carla Teike – kompozytora słynnego marsza „Alte Kameraden”, który mieszkał w pierwszej połowie XX w.  w Gorzowie, ówczesnym Landsbergu. Mamy za sobą 11 lat tradycji. Co roku na koncertach, paradach ulicznych, pokazach musztry prezentuje się ponad 350 muzyków. Gościliśmy orkiestry z Czech, Niemiec, Austrii, Danii, Belgii, Litwy, Ukrainy i z Polski. Zapraszamy zespoły zawodowe, młodzieżowe, przyzakładowe i amatorskie, wszystkie prezentujące wysoki kunszt artystyczny.

Festiwal kultywuje tradycję wspólnego muzykowania w otwartej przestrzeni publicznej. Jest barwnym, imponującym widowiskiem, którego momentem kulminacyjnym jest odegranie przez wszystkie uczestniczące orkiestry 120-letniego marsza. To naprawdę robi wrażenie. Swoją widowiskowość zespoły zawdzięczają nie tylko paradnym strojom, okazałemu instrumentarium, ale i mażoretkom, które pełnymi wdzięku układami tanecznymi wzbogacają prezentacje.

Wielopokoleniowe spotkanie (większość orkiestr ma w swoim składzie osoby w wieku od 10 do 70 lat) stanowi osobną wartość. Podobny przedział wiekowy obejmuje publiczność będącą w każdym wieku i wszelkich profesji. Grany repertuar przeczy stereotypom, to nie tylko marsze ale również transkrypcje muzyki filmowej, standardów jazzowych, szlagierów i popularnych utworów muzyki klasycznej. Wszystko to osadzone w kulturowej tożsamości krajów pochodzenia muzyków. Tegoroczna, 12. edycja odbędzie się 19 i 20 maja i będzie miała specjalny charakter.

Dzięki współpracy z kanadyjskim stowarzyszeniem  World Association of Marching Show Bands festiwal nasz wyłoni przedstawiciela Europy Środkowej i Wschodniej na Mistrzostwa Świata odbywające się w 2019 roku w Calgary. W oparciu o przyznany certyfikat w pierwszym dniu Spotkań przeprowadzone będą konkursy musztry paradnej i marszowy, a w drugim konkurs na wykonanie programów koncertowych. W roli gospodarza świetnie spełnia się Gorzowska Orkiestra Dęta, a głównym organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wielkopolskim.

Ranga festiwalu, jego wysoki poziom artystyczny i organizacyjny znalazły także uznanie Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie, które przyznało Patronat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. Od początku istnienia Festiwal objęty jest także patronatem prezydenta miasta.

 

Program

Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Dętych i Paradnych

Alte Kameraden 2018

 

Sobota  19-05-2018

13:00 koncerty w wyznaczonych punktach przestrzeni miejskiej:

– Fanfarenzug Neustrelitz (Niemcy) – Park Górczyński przy fontannie Motylii

– Gorzowska Orkiestra Dęta. (Polska) – plac przed wejściem do galerii Nova Park

– Orkiestra Dęta OSP Siedlice. (Polska) – plac przed wejściem do galerii Askana

– Fanfarenzug Greiz (Niemcy) – Gorzowski Kwadrat

– Spielmannszug „Deutsche Eiche” Hirschfeld (Niemcy) – boisko Zespołu Szkół Gastronomicznych ul. Bema/ Zubrzyckiego

– Orkiestra Reprezentacyjna Akademii Górniczo – Hutniczej, Kraków (Polska) – plac przy zabytkowym tramwaju BIMBA (centrum miasta)

– Ostseefanfaren des Kinder Jugend und Freizeitzentrum Sellin (Niemcy) – skwer przy ul. Reja / Zapolskiej

 

– 15:00  Uroczyste otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Dętych i Paradnych Alte Kameraden, miejsce: plac GRH

– 15:30 Konkurs Musztry Paradnej, miejsce: plac GRH

– 16:30 Konkurs Marszowy, miejsce: plac GRH

po konkursie marszowym:

* występ Spielmannszug „Deutsche Eiche“ Hirschfeld (Niemcy), miejsce: plac GRH

* występ Gruppo Storico Fivizzano (Włochy), miejsce: plac GRH

– 18:30 Ogłoszenie werdyktu konkursu musztry paradnej i konkursu marszowego, miejsce: plac GRH

 

 Niedziela 20-05-2018

– 12:00 – złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na domu, w którym mieszkał Carl Teike, miejsce: ul. Kosynierów Gdyńskich 26

– 15:30 – 17:50 Konkurs na Program Koncertowy, miejsce: Amfiteatr MCK w Parku Siemiradzkiego

potem: występ Gruppo Storico Fivizzano (Włochy), miejsce: Amfiteatr MCK w Parku Siemiradzkiego

– 18:30 Finał Festiwalu, ogłoszenie werdyktu Konkursu na Program Koncertowy, miejsce: Amfiteatr MCK w Parku Siemiradzkiego

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP WOLNY.

 

Zapraszają: Miejskie Centrum Kultury i World Association of Marching Show Bands (Kanada)

Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 i Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

 


 

Tagi

Brak tagów

Komentarze