Broniewski
Scenariusz spektaklu prezentuje epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane z dwudziestowieczną historią Polski.

Teatr Wybrzeże w Gdańsku, reż. Adam Orzechowski
Scenariusz spektaklu prezentuje epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane z dwudziestowieczną historią Polski. Paczocha dokonuje nieoczywistej analizy często niekonwencjonalnych zachowań Broniewskiego, który sam o sobie mówił — „Polak, katolik, alkoholik”. Twórcy przedstawienia próbują zrozumieć wewnętrzne pęknięcia Broniewskiego, jego wybory i postawy, szczególnie te po drugiej wojnie światowej. Z jednej strony pokazują młodzieńcze zasługi i odwagę w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego. Z drugiej bliskie kontakty poety z peerelowską władzą oraz sławienie Stalina (mimo że w latach 40. przez półtora roku był osadzony w stalinowskim więzieniu). Ten niejednoznaczny i złożony portret Broniewskiego to jednocześnie portret całego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.
Broniewski | Teatr Wybrzeże w Gdańsku
reżyseria: Adam Orzechowski
autor: Radosław Paczocha
scenografia: Magdalena Gajewska
muzyka: Marcin Mirowski
obsada: Dorota Androsz, Piotr Biedroń, Agata Bykowska, Piotr Chys, Katarzyna Dałek, Sylwia Góra-Weber, Michał Jaros, Anna Kaszuba / Justyna Bartoszewicz, Piotr Łukawski, Jakub Mróz, Robert Ninkiewicz, Cezary Rybiński, Marek Tynda, Piotr Witkowski
spektakl dla widzów od 16 lat
hala widowiskowo-sportowa "Elektryk" ul. J. Piłsudskiego 61

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach programu TEATR POLSKA realizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Komentarze