Wróć do listy wydarzeń  

„DWÓJKA NA MIEJSCU” W ZIELONEJ GÓRZE: OCALONA ARCHITEKTURA, BACHUSIKI I WINO

0
Regionalne Centrum Animacji Kultury - Zielona Góra, ul. Sienkiewicza 11 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia wyruszyli na początku lipca w reporterską podróż po Polsce, żeby w każdą sobotę wakacji przedstawiać – na antenie i w mediach społecznościowych – relacje z ciekawych i pięknych zakątków naszego kraju. Bohaterem szóstego odcinka cyklu będzie Zielona Góra. Emisja audycji o tym malowniczym, otoczonym bujnymi ​lasami i winnicami mieście w sobotę 8 sierpnia w godz. 15.00-17.00.

– Zaproponujemy Państwu przeżycie wspólnej przygody w Zielonej Górze i z jej serdecznymi mieszkańcami – mówią Monika Zając i Jakub Kukla, którzy z reporterskimi mikrofonami odwiedzili unikatowe w skali Polski miejsca i spotkali się z interesującymi ludźmi.

– Udamy się w nieśpieszny spacer po rozległej Starówce, która nietknięta przetrwała II wojnę światową. Będziemy zadzierać głowy do góry podziwiając wyjątkowe detale zdobiące zabytkowe kamienice, ale też patrzeć pod nogi, bo w mieście co chwilę można natknąć się na Bachusiki. Opowiemy o nich zaglądając do pracowni jednego z artystów tworzących te żartobliwe rzeźby będące symbolem miasta. Odwiedzimy też jedyne w Polsce Muzeum Wina oraz przypomnimy o wielowiekowej, burzliwej tradycji uprawy winorośli – dodają dziennikarze Dwójki.

W audycji nie zabraknie znakomitych gości. Swoimi wspomnieniami podzieli się m.in. Urszula Dudziak – jak sama siebie określa – zielonogórzanka. Znakomita wokalistka jazzowa w Zielonej Górze spędziła ważne lata swego życia – tu zdała maturę, tu przeżyła pierwszą miłość i tu zaczęła się jej przygoda z muzyką. Będzie również rozmowa z Robertem Czechowskim – dyrektorem Lubuskiego Teatru. Placówka ta wrosła na trwałe w tkankę miasta i w wielu jego miejscach – także niestandardowych – aktywnie prowadzi kulturotwórczą działalność.

Melomanów z pewnością zainteresują spotkania z prof. Jerzym Szymaniukiem – dyrygentem, założycielem Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz z dyrektorem Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda, dyrygentem i kompozytorem – Czesławem Grabowskim.

Dwójka przygodę z Zieloną Górą zakończy właśnie w 120-letnim budynku Filharmonii, gdzie Monika Zając i Jakub Kukla postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, co łączy Dubaj i nowoorleański jazz.  Rozwiązanie tej zagadki może być zaskakujące, bo tym łącznikiem jest właśnie Zielona Góra. A zespołem, który specjalnie dla Słuchaczy Dwójki zagra jazzowe standardy w tradycyjnym stylu nowoorleańskim będzie jeden z zespołów Filharmonii – Dubai Dixie Band. ​Nazwa tej pięcioosobowej grupy związana jest z trasa koncertową po Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a wystąpi ona w swoim stałym składzie: Andrzej Tumiński – trąbka, Karol Kot – puzon, Adam Gołemberski – tuba, Janusz Lewandowski – banjo i Edward Piniuta – perkusja.

  • „Dwójka na miejscu” w Zielonej Górze 8 sierpnia w godz. 15.00-17.00.

Program 2 Polskiego Radia zaprasza również do śledzenia swoich mediów społecznościowych. Od początku tego tygodnia pojawiają się w nich zarejestrowane w Zielonej Górze materiały zdjęciowe i filmowe zapowiadające audycję „Dwójka na miejscu”. Całość składa się na reportaż audio-wideo o mieście i jego mieszkańcach.

Tagi

lubuskiekultura.plwydarzeniezielona góra

Komentarze