Wróć do listy wydarzeń  

Garnizon Grünberg 1914-1945

media1@mzl.zgora.pl 14 marca 2018 0
Muzeum Ziemi Lubuskiej - Zielona Góra, al. Niepodległosci 15 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne

Zapraszamy na kolejne szkolenie metodyków, nauczycieli, uczniów oraz innych zainteresowanych, podczas którego wykład pt. „Garnizon Grünberg 1914-1945” przedstawi dr Grzegorz Biszczanik, znany zielonogórski regionalista, historyk i deltiolog.

Podczas spotkania słuchacze zapoznają się z ciekawym i nieczęsto podejmowanym tematem wojskowości w Grünbergu. W pierwszej połowie XX wieku miasto było niewiele znaczącym ośrodkiem administracji wojskowej, a działania zbrojne okresu 1914-1945 omijały je. Grünberg usytuowany na głębokim zapleczu frontów dostarczał jednak armii rekrutów. Podczas I wojny światowej ulice miasta wypełnione były żołnierzami, nie ze względu na stacjonujący batalion czy linie frontu, ale na liczbę lazaretów.

W okresie międzywojennym w okolicach Grünbergu przeprowadzone zostały ogromne manewry wojskowe, w których wziął udział sam wnuk cesarza Wilhelma II. Utworzenie Wehrmachtu w 1935 roku stało się okazją do usytuowania mieście garnizonu, na terenie którego zamiennie stacjonowało kilka jednostek armii niemieckiej. Wybudowano wówczas również infrastrukturę wojskową – koszary, place manewrowe, strzelnice.

Zapraszamy serdecznie! Wstęp wolny

Osoba odpowiedzialna za spotkanie z SODiD – Barbara Patkowska-Klein (68 4530152)
Osoba odpowiedzialna za spotkanie z MZL – Izabela Korniluk (68 3272345)

Uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w Muzeum Ziemi Lubuskiej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na fotografowanie, filmowanie jak i na edycję, kopiowanie, publikowanie i dystrybucję owych materiałów do celów promocji wydarzeń.

Tagi

GrünbergGrzegorz BiszczanikMuzeum Ziemi Lubuskiejnauczycieli i uczniówSzkolenie dla metodyków

Komentarze