Wróć do listy wydarzeń  

Klasyka filmu niemego z muzyką na żywo – „Mania (Pola Negri)”

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0
Sala Widowiskowa MCK - Gorzów Wlkp., ul. Drzymały 26 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Miejskie Centrum Kultury pragnie zaprosić na kolejny seans z cyklu Film niemy z muzyką na żywo. 7 kwietnia w Sali Widowiskowej MCK wyświetlimy film „Mania” z Polą Negri, a przygrywać będzie zespół Czerwie.

W naszej sali gościliśmy już kilka zespołów, która tworzą muzykę do filmów niemych. Byli to m. in. The Washing Machine czy Waldemar Rychły z zespołem, ale najczęściej pojawiały się właśnie Czerwie – niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Stworzyli własny niepowtarzalny styl charakteryzujący się niekonwencjonalnym wykorzystaniem instrumentów muzycznych oraz będący fuzją wielu gatunków muzycznych.

W swojej dyskografii muzycy mają 6 autorskich albumów. W roku 2004 zespół wydał album pt. „Padlina”. Rok 2008 przynosi limitowany projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m. in M. Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej.  W roku 2012 ukazała się różnorodna stylistycznie płyta „Melanż” uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce  w  2012 roku.

W 2013 roku grupa wydała album Czerwie Nosferatu Live będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Nergi „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” wydana w marcu 2017. Rok wcześniej grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego Hippodrome 2016 w Szkocji.

W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych, filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski TVP Kultura), ostatnio do produkcji o łódzkim obozie koncentracyjnym dla dzieci (podczas II wojny światowej), w reżyserii Urszuli Sochackiej – „Nie wolno się brzydko bawić” współprodukowanym przez TVN oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory.

Czerwie znajdują się w ścisłej, polskiej czołówce grup grających „na żywo” muzykę  do filmów niemych.

www.czerwie.com.pl

www.facebook.com/czerwie

Sylwetkę Poli Negri przybliży natomiast Iwona Bartnicka z Miejskiego Ośrodka Sztuki i Kina 60 Krzeseł w Gorzowie.

7 kwietnia 2018, godzina 19:00, Sala Widowiskowa MCK, ul. Drzymały 26.

Bilety: 10 zł

Tagi

Brak tagów

Komentarze