Wróć do listy wydarzeń  

Koncert „Z Nowego Świata”

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Transmisja LIVE w ramach cyklu „Filharmonicy Berlińscy na żywo w kinach”. Filharmonicy Berlińscy, Gustavo Dudamel – dyrygent, w programie „Miasto Noir” Johna Adamsa, IX Symfonia e-moll Antonina Dvoraca.

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49 - Nowa Sól / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

„Z Nowego Świata”

Filharmonicy Berlińscy

Gustavo Dudamel dyrygent

PROGRAM KONCERTU:

John Adams (1904 – 1987), „City Noir” na orkiestrę
The City and its Double – The Song is for You – Boulevard Night
Antonín Dvorák,  IX symfonia e-moll („Z Nowego Świata”), op. 95
Adagio – Allegro molto – Largo – Scherzo: Molto vivace – Poco sostenuto – Allegro con fuoco

Miasto Noir to symfonia zainspirowana niezwykłą atmosferą i nastrojem filmów noir kręconych w Los Angeles, zwłaszcza tych powstałych w późnych latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych. Moja muzyka to hołd niekoniecznie dla muzyki filmowej tego okresu, a raczej dla Kalifornii w nich uwiecznionej” – mówi o swoim utworze John Adams. Dzieło zostało zamówione i sfinansowane przez Stowarzyszenie Filharmonii Los Angeles, London Symphony Orchestra, Cité de la Musique, Zaterdag Matinee i Toronto Symphony Orchestra. Pierwsze publiczne wykonanie w Filharmonii Los Angeles odbyło się 8 października 2009 roku i było prowadzone przez Gustavo Dudamela. Koncert ten został zarejestrowany, a następnie wydany na płycie DVD przez Deutsche Grammophon.

Symfonia nr 9 e-moll (Z Nowego Świata), op. 95 została skomponowana przez Antonina Dvoráka w 1893 roku podczas jego pobytu w Stanach Zjednoczonych (gdzie objął stanowisko dyrektora konserwatorium w Nowym Jorku) i należy do najpopularniejszych utworów kompozytora. Dvorák starał się inspirować wielokulturowością kraju, który zwiedzał, oddać zarówno siłę i wielość nowoczesnych metropolii końca XIX wieku z muzyka popularną, jak i rozmiar i przestrzeń niezamieszkałych połaci USA i kulturę jej rdzennych mieszkańców. Mimo podtytułu symfonia nie zakłada programowości, żadnej „treści” literackiej, a muzyka Indian i Murzynów amerykańskich, którą starł się zawrzeć w dziele kompozytor nie była mu bezpośrednio znana. To raczej twórcze przetworzenie i wyobrażenie bez żadnych cytatów, w połączeniu ze słowiańskim duchem przenikającym inne utwory Dvoráka.

WYKONAWCY:

Gustavo Dudamel dyrygent

Jest uważany jest za jednego z najciekawszych dyrygentów naszych czasów. urodził się w wenezuelskim Barquisimeto. Gry na skrzypcach uczył się wpierw u José Luisa Jiméneza w Konserwatorium im. Jacinto Lary, a następnie u José Francisco del Castillo w Akademii Skrzypcowej Ameryki Łacińskiej. Studia dyrygenckie rozpoczął w roku 1996 u Rodolfo Saglimbeniego. W tym samym roku został kierownikiem artystycznym Amadeus Chamber Orchestra. W roku 1999 objął stanowisko kierownika artystycznego Młodzieżowej Orkiestry im. Simóna Bolívara i rozpoczął studia dyrygenckie u José Antonio Abreu, założyciela orkiestry. W 2009 roku objął kierownictwo artystyczne Filharmonii w Los Angeles, jednocześnie pozostał kierownikiem artystycznym Orkiestry Symfonicznej w Goeteborgu. Przyciąga uwagę odwagą artystycznych interpretacji i zaraźliwa energią. W 2004 zwyciężył w Konkursie Dyrygenckim im. Gustawa Mahlera. Od 2005 Gustavo Dudamel jest związany kontraktem na wyłączność z wytwórnią Deutsche Grammophon. Artysta wydał także DVD z filmem dokumentalny o orkiestrze im. Bolívara i zarejestrowanym koncertem zespołu (The Promise of Music, 2008) oraz Koncert urodzinowy dla papieża Benedykta XVI (2007).

Filharmonicy Berlińscy

Orkiestra powstała w 1882 roku w wyniku buntu części muzyków berlińskiej orkiestry legniczanina Benjamina Bilse, grającej głównie repertuar popularno-rozrywkowy. Nowa orkiestra w 1887 roku przyjęła nazwę Berliner Philharmoniker i z powodzeniem zaczęła koncertować, stanowiąc liczącą się konkurencję dla bardziej wówczas cenionych kapel z Wiednia i Lipska. Historię zespołu kształtowali wybitni dyrygenci, tacy jak: Hans von Bülow, Wilhelm Furtwängler, Herbert von Karajan, Claudio Abbado, a obecnie Sir Simon Rattle. Orkiestra słynie z perfekcyjnych wykonań i nagrań, dokonywanych głównie dla Deutsche Grammophon. Wykonania zespołu charakteryzują się wirtuozerią i perfekcyjnością. Filharmonicy Berlińscy uznawani są za jedną z najwybitniejszych orkiestr symfonicznych na świecie. Prestiżowy brytyjski magazyn „Gramophone” umieścił ten zespół w światowej „wielkiej piątce”.

Realizacja koncertów

Filharmonicy Berlińscy są pionierami w globalnych transmisjach i retransmisjach koncertów symfonicznych. Ich „wirtualne” występy realizowane są w technologii Digital Concert Hall (Cyfrowa Sala Koncertowa). The Berliner Philharmoniker’s Digital Concert Hall to internetowa platforma audio-wideo Filharmonii Berlińskiej, na której w trakcie sezonu można posłuchać i obejrzeć około 40 koncertów w jakości HD & DD Surround (LIVE i powtórki). Platformę tę, od czasu jej powstania w 2008 roku, wspiera Deutsche Bank. O techniczną stronę Cyfrowej Sali Koncertowej dba firma Sony. Od 2010 roku wybrane realizacje Cyfrowej Sali Koncertowej transmitowane są do kin na całym świecie; zwykle są to trzy, cztery najciekawsze koncerty w sezonie. W samych tylko Niemczech transmisje odbywają się w ponad 50 kinach, a można je oglądać nie tylko w całej Europie, ale także w Japonii, USA czy Australii. Na platformie Digital Concert Hall istnieje również możliwość wysłuchania ponad 150 zarejestrowanych archiwalnych koncertów, od niedawna dostępnych także na urządzeniach mobilnych.

Tagi

Brak tagów

Komentarze