Koncert „Znasz-li ten kraj”

27 października 2019 w Sali Widowiskowej SDK o godz. 19:00 odbędzie się koncert z okazji 200. rocznica urodzin S. Moniuszki w wykonaniu sulechowianina Artura Rożka i warszawskiej pianistki Anny Hajduk-Rynkowicz. Jest to bardzo dobra okazja do tego, aby poznać lub przypomnieć sobie twórczość S. Moniuszki, nie tylko jako ‘ojca Polskiej opery’, ale również autora kilkuset pieśni zebranych w 12. tomach, nazwanych ‘śpiewnikami domowymi’.
Nazwa tych zbiorów świadczy o tym, iż celem Moniuszki była dostępność jego pieśni dla ogółu i przeznaczenie ich dla każdego, do muzykowania domowego i na różne okoliczności życia codziennego. Stąd też są one niezwykle różnorodne i rzeczywiście, każdy może w nich znaleźć coś dla siebie. Są melancholijne, refleksyjne, balladowe, oparte na znanych motywach ludowych, trzymające w napięciu ale i zabawne, żartobliwe. Dzięki nim można przybliżyć sobie twórczość największych polskich poetów tamtego okresu. Moniuszko wykorzystywał w swoich utworach teksty m. in. Mickiewicza, Czeczota, Pola, Syrokomli, Lenartowicza a także m. in. Goethe’go czy V. Hugo. Twórczość tę warto poznać bliżej, gdyż pochodzi z ciężkiego okresu zaborów, gdy miała służyć ’pokrzepieniu serc’, dawać nadzieję na odzyskanie wolności i podtrzymywać to co narodowe. Daje ona bezpośredni obraz tego, jak wówczas ludzie żyli, co przeżywali, co było dla nich ważne.
Zarówno Moniuszko jaki Chopin to najwięksi polscy kompozytorzy tamtego okresu. U obydwu słychać pierwiastki narodowe, te nierozłącznie związane z Polską, elementy ludowe, taneczne. Będzie też okazja posłuchać wyjątkowej kompozycji F. Chopina Andante spianato i wielki polonez Es-Dur op. 22. Ten polonez wyjątkowo pierwotnie został napisany na fortepian i orkiestrę i istniał jako samodzielny utwór. Dopiero po krótkim czasie Chopin dopisał Andante spianato jako wprowadzenie. Wykonawcy ukażą też pewne analogie taneczne w twórczości S. Moniuszki, obecne zwłaszcza w ariach operowych, a także tekstowe, gdyż obydwaj kompozytorzy pisali pieśni do tych samych tekstów, brzmią one jednak zupełnie inaczej.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!
Komentarze