Wróć do listy wydarzeń  

Maciej Maleńczuk & Psychodancing w amfiteatrze

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

ImageStrefa Dobrej Muzyki

Maciej Maleńczuk & Psychodancing

Amfiteatr 6 czerwca (środa) godz. 20.00


Bilety – 35 zł – przedsprzedaż (KCK ul. Sikorskiego 34 w godz. 8.00 – 15.00) 45 zł – w dniu koncertu

                           Image

Strefa Dobrej Muzyki – projekt sponsorowany przez Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A.

Kostrzyńskie Centrum Kultury - Kostrzyń na Odrą, ul. Sikorskiego 34 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Strefa Dobrej Muzyki

Maciej Maleńczuk & Psychodancing

Amfiteatr 6 czerwca (środa) godz. 20.00


Bilety – 35 zł – przedsprzedaż (KCK ul. Sikorskiego 34 w godz. 8.00 – 15.00) 45 zł – w dniu koncertu

Image

Strefa Dobrej Muzyki – projekt sponsorowany przez Kostrzyńsko – Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A.

Maciej Maleńczuk BIOGRAFIA

Początek lat 60-tych – w Wojcieszowie koło Złotoryi przychodzi na świat syn Edwarda i Barbary – Maciej Maleńczuk.

Lata 70-te – Młody Maciek nie uczy się, uczęszcza do kilku szkół podstawowych, powtarza szóstą klasę. Potem była jeszcze zawodówka (ślusarz-spawacz – ukończona w więzieniu) i liceum zawodowe o specjalnoci obróbka skrawaniem. Oczywiście nieukończone. Odnotować należy, że była to szkoła sportowa i Maleńczuk miał nawet mistrzostwo okręgu w skoku przez płotki. Skakał też wzwyż. Słuchał w tym czasie Led Zeppelin, The Doors, Black Sabath, Hendrixa. Również jazzu.

1981 – odmawia służby wojskowej w jednostce „Zielone Otoki” za co zostaje skazany na dwa lata pozbawienia wolności. Wtedy pierwszy raz można było zobaczyć jego nazwisko na murach.        Pisano: „Uwolnić Maleńczuka! Czy Chrystus przyjąłby kartę powołania do wojska?”. Hippisujący wtedy Maleńczuk trafił do więzienia gdzie spędził w sumie półtora roku (4 miesiące w Gdańsku, resztę w Stargardzie Szczecińskim). W więzieniu zaczął grać bluesa przy prasie hydraulicznej.

1983 – Po wyjściu z więzienia postanawia wyjść na         ulicę i grać tam na gitarze zarabiając w ten sposób na życie. Gra tam w sumie 7 lat.

1986 – Maciek dołącza do zespołu Püdelsi. Grupa występuję w Jarocinie – utwór „Rege – kocia muzyka” staje się jednym z przebojów festiwalu.

1988 – Ukazuje się pierwsza płyta zespołu Püdelsi, „Bela pupa”. Jednak Maleńczuk wykonuje na niej tylko dwa utwory – resztę śpiewa Kora, wokalistka Maanamu.

1990 – Maleńczuk kończy z graniem na ulicy, choć nie definitywnie. W latach 90-tych można go tam jeszcze spotkać. Postanawia założyć zespół i tak powstaje trio – Homo Twist.

1994 – ukazuje się pierwsza płyta zespołu Homo Twist – „Cały ten seks”. Teksty śpiewane przez Maćka na ulicy zyskują „rockową” oprawę.

1995 – Püdelsi wznawiaja działalność. Nagrywają materiał, który ukaże się na dwóch kolejnych płytach zespołu – „Viribus Unitis” (1996) i „Narodziny Zbigniewa” (1997). Materiał na nową płytę nagrywa również Homo Twist.

1996 – ukazuje się płyta Püdelsów oraz Homo Twist zatytułowana… „Homo Twist”.

1997 – kolejna płyta Püdelsów i kolejna płyta Homo Twist – „Moniti Revan” ukazują się w sprzedaży.

1998 – Maleńczuk wydaje pierwszą swoją solową płytę z piosenkami granymi kiedyś na ulicy. Album nosi tytuł „Pan Maleńczuk”.

1999 – Püdelsi wydają „Psychopop” – czwarty już album zespołu.

2000 – odbywa się pożegnalna trasa zespołu Homo Twist na której rejestrowany jest materiał na płytę live. Po zakończeniu koncertów zespół zostaje rozwiązany.

2001 – M.M nagrywa drugą w swoim dorobku solową płytę wykorzystując do tego komputer.

2002 – ukazuje się drugi solowy album Maleńczuka „Ande La More” oraz koncertówka Homo Twist – „Live After Death”.

2003 – Püdelsi wydają „Wolność Słowa”. Album zyskuje status złotej płyty. Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. We wrześniu ukazuje się poemat jego autorstwa zatytułowany „Chamstwo w państwie”

2004 – Püdelsi wydają składankowy album „Jasna strona”, oraz DVD „Wolność Słowa” z teledyskami zespołu.

2005 – Nastąpiła reaktywacja Homo Twist, zespół wiosną zaczął koncertować a a 31 października ukazała się płyta „Demonologic”. W kwietniu Maciek wydał solowy album zatytułowany „Proste historie”.

2006 – Odbywają się koncerty solowe i Homo Twist. We wrześniu wydana zostaje płyta z muzyką ze spektaklu „Cantigas de Santa Maria”, która osiąga status „złotej”. W listopadzie ukazuje się „Złota kolekcja” Macieja Maleńczuka. W ramach Feliiniady ma miejsce pierwszy występ duetu Maleńczuk – Waglewski

2007 – to obok koncertów solowych udział M.Maleńczuka w dwóch projektach. Pierwszy – 'Yugopolis’, który zgromadził czołowych polskich artystów, wykonujących piosenki słynnej bałkańskiej grupy Parni Valjak. Drugi – 'Koledzy’ – duet Maleńczuka z Waglewskim i wydanie płyty pod tym samym tytułem. Płyta osiągnęła status platynowej. W czerwcu miało też premierę nowe, koncertowe przedsięwzięcie – Psychodancing.

2008 – to rok koncertów 'Psychodancing’-u i 'Homo Twist’, III-go miejsca na Top – Trendy projektu 'Koledzy’ i udziału Macieja w wielu artystycznych wydarzeniach m.in. „Legnica Cantat Superstars”, „Jest dobrze – piosenki niedokończone”, „Maj niezależnych” „Nowe brzmienie Jana Kaczmarka”. Z każdego z tych wydarzeń powstają nagrania płytowe. 21 marca ukazuje się „Matematyk”, druga po reaktywacji płyta zespołu 'Homo Twist’, a 03 listopada pierwsza płyta projektu 'Psychodancing’. Album „Psychodancing” niedługo po premierze osiąga status platynowej płyty.

2009 – 1 kwietnia Maciej zawiesza działalność 'Homo Twist’. 12 maja piosenka „Niewiele Ci mogę dać (na próżno wypłakujesz oczy)” w wykonaniu M.Maleńczuka i 'Psychodancing-u zdobywa I miejsce i nagrodę im. K. Musioła na 46 KFPP w Opolu. 2 listopada ukazuje się drugi album 'Psychodancing’-u „Alchemia piosenki”.

2010 – Podczas Festiwalu Top Trendy odbywa się jubileuszowy koncert z okazji 25 lat na scenie „Pan Maleńczuk – tak to ja”. W 2010 roku Maciej Maleńczuk bierze udział w projekcie „Męskie Granie”, nagrywa płytę z piosenkami „Starszych Panów”. W czerwcu ukazuje się dwupłytowy, koncertowy album „Psychodancing Live”. We wrześniu trzy płyty („Pan Maleńczuk -złota kolekcja”, „Starsi Panowie” i „Live”) osiągają status złotych. Trwają prace nad płytą z piosenkami W.Wysockiego – Maciej bierze udział w koncercie „Włodzimierz Wysocki – spotkanie z legendą”. Rok kończy się brawurowym występem podczas Sylwestra Polsatu.

2011 – 6 maja ma miejsce premiera płyty „Wysocki Maleńczuka” która osiąga status platynowej. Maciej bierze udział
w projekcie Yugopolis 2, a piosenka „Ostatnia nocka” promująca ten album staje się wielkim przebojem.
25 maja 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Maciej Maleńczuk zostaje odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Rok kończy kolejny występ na Sylwestrze Polsatu.


 

Tagi

Brak tagów

Komentarze