Wróć do listy wydarzeń  

Monodram „Kocham Bałtyk”
Agnieszka Przepiórska

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0
Hydro(za)gadka, Zielonogórski Ośrodek Kultury - Zielona Góra, ul. Festiwalowa 3 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

„Kocham Bałtyk” to spektakl, który powstał na podstawie tekstu Zośki Papużanki, autorki dwukrotnie nominowanej do Paszportów Polityki oraz do Nagrody Literackiej Nike.  

Wakacje nad Bałtykiem – to znamy wszyscy. Wszyscy narzekamy na ceny, pogodę, a najczęściej na nasze własne cechy, które utrudniają nam spędzenie lata w spokoju. Mimo narzekań, kolejne wakacje znowu spędzamy nad polskim morzem, uparcie poszukując powodów do niezadowolenia. 

Bohaterkę spektaklu „Kocham Bałtyk”, o osobowości złożonej z naszych doświadczeń i obserwacji, rozmów poważnych i niepoważnych, również postanowiłyśmy wysłać na wakacje nad Bałtykiem. To kobieta, która nie musi już niczego udawać. We wspomnieniach przewijają się tematy z młodości, dzieciństwa – ale nie stanowią źródła bólu czy smutku, raczej punkt odniesienia, od którego przyszedł czas się odbić. Nie ma w niej buntu – raczej dojrzałość, która umie mówić o własnych potrzebach i niepokojach.

Fragmenty komiczne przeplatają się z lirycznymi, narzekania – z refleksją, przyziemne; codzienne problemy naszej bohaterki spotykają się z potrzebą poszukiwania czegoś więcej. Dlatego też jesteśmy przekonane, że znacie tę panią bardzo dobrze. Sprawdźmy, czy znajdzie miejsce, żeby rozbić parawan…

 

 

„Agnieszka Przepiórska świetnie utrzymuje uwagę publiczności podczas godzinnego monodramu, a ta nagradza ją oklaskami na stojąco. W jej roli jest mnóstwo ironicznej lekkości i humoru, a także śmiałości we wciąganiu widzów w działania: kogoś oskarża, innemu grzebie w torebce – o spektaklu „Kocham Bałtyk” Zośki Papużanki w reż. Agnieszki Przepiórskiej, zagranym premierowo podczas XX Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko w Gdańsku” 

Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.

 

„Monodram pozornie bardzo śmieszny.

To jest tekst, który ma bardzo ważne drugie dno. A Agnieszka Przepiórska po mistrzowsku wydobywa je spod warstwy przezabawnych opowieści z plaży.

Z pozoru to przezabawna komedia – opowieść trzydziestolatki, która wybiera się z rodziną na wczasy nad morze. Szybko okazuje się jednak, że zostaje sama z dziećmi, kompleksami, problemami i próbami udowodnienia sobie samej i wszystkim dookoła, że jest zaradna, praktyczna, a do tego – ponętna.

Ale bardzo szybko okazuje się, że pod tymi wszystkimi żartami o dzieciach usmarowanych olejkiem do opalania i jedzeniem czy historiach o przebieraniu się pod ręcznikiem, kryją się mało wesołe wspomnienia traum sprzed lat i żmudna walka o bycie docenioną. Tekst o wczasach nad morzem przeradza się niepostrzeżenie w trzeźwą i dającą do myślenia analizę dzisiejszego statusu kobiety, która już przestała być atrakcyjną młodą singielką, a jeszcze daleko jej do bycia stateczną matroną. Przepiórska w mistrzowski sposób przechodzi między jednym a drugim, znakomicie sprawdzając się w scenach komediowych, jak i w tych, w których górę bierze refleksyjność
i refleksja.”

Przemysław Gulda

 

 

Agnieszka Przepiórska – aktorka teatralna i filmowa. Związana na co dzień z Teatrem Polonia w Warszawie. Monodramy „ Tato nie wraca”, „I będą święta”, Wojna to tylko kwiat”, prezentowane zielonogórskiej publiczności, były wielokrotnie nagradzane na festiwalach teatralnych. Aktorka jest także znana jako Dzika Agnes, HGW i Samotna Matka z kultowego teatru kabaretowego „Pożar w Burdelu”.

 

 

MONODRAM
Agnieszka Przepiórska Kocham Bałtyk”

28 października 2019, godz.19.00 –  HYDRO(ZA)GADKA (ZOK)
Bilety w cenie 15 zł na abilet.pl oraz na godzinę przed spektaklem (tylko w przypadku, jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane).

tekst: Zośka Papużanka
reżyseria: Agnieszka Przepiórska
współpraca reżyserska: Anna Gryszkówna
scenografia i kostiumy: Grupa Mixer
choreografia: Arkadiusz Buszko

 

 

Tagi

Brak tagów

Komentarze