Wróć do listy wydarzeń  

Monodram x 2 – AUTUNALIA 2019

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do Hydro(za)gadki na spektakle teatralne w ramach Jesiennych Spotkań Kulturalnych AUTUNALIA 2019. PŁAKAĆ NIE WOLNO Scenariusz: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Kamila

Hydro(za)gadka, Zielonogórski Ośrodek Kultury - Zielona Góra, ul. Festiwalowa 3 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza do Hydro(za)gadki na spektakle teatralne w ramach Jesiennych Spotkań Kulturalnych AUTUNALIA 2019.

 

 

 

PŁAKAĆ NIE WOLNO
Scenariusz: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Kamila Winkler na podstawie Czarnobylskiej modlitwy Swietłany Aleksijewicz
Reżyseria: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Występuje: Kamila Winkler

O spektaklu

Rok 1986. Czarnobyl. Wybuch reaktora. Zwyczajne, ustabilizowane życie młodej kobiety zmienia się w zaledwie ułamku sekundy, gdy dowiaduje się, że jej mąż leży w szpitalu. Rozdarta pomiędzy być a kochać, pomiędzy miłością a strachem, obrzydzeniem a chęcią bliskości. Uczucia dwóch skażonych ciał i dwóch nieskazitelnie czystych dusz pozwalają dostrzec piękno tam, gdzie większość odwróciłaby wzrok.

Media

„Wizualna surowość spektaklu uzyskana przez brak rekwizytów oraz punktowe oświetlenie, pozwoliła mi całkowicie skupić się na psychice i uczuciach bohaterki. Czysto formistyczne sceny przewijające się co pewien czas w monologu kobiety, a także poruszająca muzyka i słowa wyśpiewane przez bohaterkę w chwili modlitwy i braku akceptacji rzeczywistości, dodatkowo potęgowały doświadczanie historii.
…perfekcyjnie oddane rozdarcie kobiety między miłością a strachem, obrzydzeniem a chęcią bliskości do „już nie człowieka a reaktora” poruszyło dogłębnie nawet tych, którzy niewzruszenie idą przez życie.”
Maria Krętkowska, Gazeta festiwalowa Turnieju Teatrów Jednego Aktora, Słupsk 

 

 

TAM
Scenariusz: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek i Kamila Winkler na podstawie FUCK YOU, EU.RO..PA! Nicolety Esinencu
Reżyseria: Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek
Występuje: Kamila Winkler

O spektaklu

Historia dziewczyny, która w komunistycznej rzeczywistości próbuje odnaleźć kawałek swojego miejsca. Młoda, zbuntowana, pełna nadzieji, a w końcu rozczarowania. Rozlicza swój kraj za dzieciństwo, strajki, zakłamanie i czerwień, która uderza ją w twarz i którą nosi w sercu. Chce za wszelką cenę odnaleźć szczęście i szuka go w Europie…  Spektakl o tęsknocie i poszukiwaniu siebie.

Media

„Kamila jest jedną z faworytek festiwalu Sam na scenie.(…) Kamila jak zwykle pokazała wysoki poziom. Niezwykła, dynamiczna gra aktorska, nowatorskość i pewność siebie to tylko niektóre
z atutów młodej aktorki.(…) Zielonogórska aktorka idealnie oddaje emocje. Pokazuje rozpacz, strach, zwątpienie i złość na zastaną  sytuację w jej rodzinnym kraju, należącym do ZSRR.
Aktorka przy użyciu jedynie dwóch rekwizytów: drewnianego stołka i czerwonej chusty oddała tyle emocji, jakich nie jeden aktor nie mógłby odtworzyć, przy użyciu całego zaplecza scenografii. Zwykły, czerwony materiał, w rękach aktorki staje się symbolem zniewolenia, zakłamania, ale i tęsknoty za ukochaną ojczyzną. Kamila przedstawia historię swojego kraju, poprzez snucie marzeń o wymarzonej Europie.(…)Aktorka z każdą chwilą wybucha coraz gwałtowniej, oddając całą nienawiść, szyderstwo, uciążliwość, zdradę i deklaracje miłości wobec rodzinnego kraju.(…)
„Fuck you, Eu.Ro.Pa!” to wspaniały spektakl, pełen rozczarowania i miłości, jednocześnie gwałtowny i humorystyczny.(…)
Ewa Wenta – Sam na Scenie, 58.0gólnopolski Konkurs Recytatorski, Turniej Teatrów Jednego Aktora, 15 czerwca 2013

(…) Przedstawienie piękne i mądre(…) – Bogusław Kierc -58 OKR, Słupsk 2013

 

MONODRAMx2
18 LISTOPADA 2019
GODZINA 19.00
HYDRO(ZA)GADKA
Zielonogórski Ośrodek Kultury, ul. Festiwalowa 3
Wstęp wolny

Tagi

Brak tagów

Komentarze