Wróć do listy wydarzeń  

Norma – The Met: Live in HD

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Premiera sezonu 2017-18 cyklu „The Met: Live in HD”. Dzięki transmisji z nowojorskiej Metropolitan Opera na żywo zobaczymy „Normę” Vincenzo Belliniego – jedną z dziesięciu inscenizacji, która transmitowana będzie do 71 krajów. Wszystkie przedstawienia cyklu obejrzymy na ekranie kina Europa.

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49 - Nowa Sól / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Vincenzo Bellini (1801–1835)
Norma
Opera w 2 aktach
Libretto: Felice Romani
Premiera niniejszej inscenizacji The Metropolitan Opera: 25 września 2018 roku
PREMIERA SEZONU 2017–18

Obsada:

Sondra Radvanovsky jako kapłanka Norma

Joyce DiDonato jako Adalgisa

Joseph Calleja jako rzymski wódz Pollione

Matthew Rose jako kapłan Orowist

Soliści, chór i orkiestra The Metropolitan Opera

 

Carlo Rizzi dyrygent

 

Realizatorzy:

Sir David McVicar reżyseria

Robert Jones scenografia

Moritz Junge kostiumy

Paule Constable światło

 

Gdy inne opery Belliniego uległy zapomnieniu i dopiero dziś są przywracane światowym scenom, „Norma” święciła nieprzerwane tryumfy. Mimo nieudanej premiery stała się operowym przebojem, a pochodząca z niej aria sopranowa „Casta diva” – jedną z najbardziej znanych arii w całej literaturze operowej. Popularność „Norma” zawdzięcza wyrazistemu konfliktowi dramatycznemu opartemu na tradycyjnym trójkącie miłosnym, w którym dodatkową rolę odgrywa wierność nie tylko ojczyźnie, ale i bogom, którym służy tytułowa kapłanka Norma. Rola kapłanki to jedna z najbardziej popisowych partii sopranowych, w której błyszczały takie gwiazdy, jak pierwsza jej wykonawczyni Giuditta Pasta, Maria Callas, a w naszych czasach Monserrat Caballé i Edita Gruberova. W nowej inscenizacji na scenie Met w tej roli zobaczymy Sondrę Radvanovsky.

 

Przedstawienie trwa około 3 godzin (w tym 1 przerwa). Opera w języku oryginalnym z napisami w języku polskim.

 

Bilety:
– 20 zł grupowy (min. 10 biletów)
– 25 zł przedsprzedaż
– 30 zł w dniu transmisji
 Karnet na 5 przedstawień 100 zł
 Karnet na 10 przedstawień 200 zł
  

W ramach całego sezonu 2017-18 The Metropolitan Opera: Live in HD zobaczymy:

 

07.10.2017 Bellini Norma            

19.11.2017 Mozart Czarodziejski flet    

27.01.2018 Puccini Tosca                            

10.02.2018 Donizetti Napój miłosny                     

24.02.2018 Puccini Cyganeria                                   

10.03.2018 Rossini Semiramida                               

14.04.2018 Verdi Luiza Miller                   

28.04.2018 Massenet Kopciuszek           

12.05.2018 Mozart Cosí fan tutte            

16.06.2018 Adès Anioł zagłady

________________________________________

O nowojorskiej Met i transmisjach

 

The Metropolitan Opera – najważniejszy teatr operowy świata nie od dziś jest wyznacznikiem najwyższego poziomu i klasy. Teatr rozpoczął działalność w 1883 roku w niewielkim, ale bogato zdobionym budynku. Tam występowały legendy opery, jak Maria Callas, Enrico Caruso czy Polacy – bracia Reszke. W 1966 roku otworzono nowy, jeden z największych (widownia ma blisko 4.000 miejsc) i najlepiej wyposażonych teatrów operowych na świecie w Lincoln Center na Manhattanie. Teatr gra dziś około 250 spektakli w sezonie.

 

Również dziś na nowojorskiej scenie stają Polacy – obecnie Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, a wcześniej Andrzej Dobber, Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman i inni. Coroczne sezony transmisji kinowych z Met stały się ważnym punktem działalności opery. Satelitarne przekazy zainaugurował w 2006 roku „Zaczarowany flet” Mozarta w jakości obrazu HD i z dźwiękiem w formacie Dolby Digital Surround. Spektakl obejrzało wtedy 30.000 widzów w 150 salach na terenie USA.

 

Cyfrowy sygnał o wysokiej rozdzielczości dociera do adresata za pomocą satelity okołoziemskiego zaledwie z kilkusekundowym opóźnieniem. Dzięki temu, że Met transmituje spektakle popołudniowe, w Europie możemy je oglądać wieczorem, w porze idealnej na „wizytę w operze”. Bonusem dla widzów transmisji są rozmowy z gwiazdami przedstawień i rzut oka za kulisy w przerwach spektakli.

 

Opery wykonywane są w języku oryginału. Transmisje odbywają się w soboty, przedstawienia grane są z napisami w języku  polskim.

 

________________________________________

 

Cykl The Met: Live in HD jest realizowany dzieki szczodremu finansowemu wsparciu jego fundatora, czyli The Neubauer Family Foundation. Globalnym sponsorem cyklu jest także Bloomberg Philantropies. Transmisje w technologii HD wspierane są przez Toll Brothers America’s luxury home builder.

Więcej informacji: nazywowkinach.pl

Tagi

Brak tagów

Komentarze