Wróć do listy wydarzeń  

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Witoldowi Nowickiemu

media1@mzl.zgora.pl 0
Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - Zielona Góra, al. Niepodległości 15 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza na uroczystą odsłonę pamiątkowej tablicy poświęconej Witoldowi Nowickiemu, znakomitemu artyście, a także postaci bardzo zasłużonej dla Zielonej Góry. Inicjatorem umieszczenia płyty jest Towarzystwo Przyjaciół MZL, a jej fundatorem Urząd Miasta w Zielonej Górze oraz rodzina artysty. Z kolei autorem koncepcji rzeźbiarskiej jest Artur Wochniak.

Witold Nowicki (1924-2004) – malarz, poeta, podróżnik, żołnierz AK. Pionier i współtwórca zielonogórskiego środowiska plastycznego, a także… miłośnik kwiatów.
Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1945-1951) w pracowni prof. Jana Cybisa. Do Zielonej Góry przybył w 1953 r. i od razu zaangażował się w organizację lokalnego środowiska plastycznego. Brał udział w tworzeniu struktur Związku Polskich Artystów Plastyków, Biura Wystaw Artystycznych oraz Pracowni Sztuk Plastycznych. W zielonogórskim  Okręgu ZPAP wielokrotnie pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa oraz liczne funkcje w Zarządzie i Komisjach Związku.Od 1963 r. współdziałał w organizowaniu Sympozjów i Plenerów „Złotego Grona”, biorąc w nich także udział. Był współorganizatorem plenerów poświęconych problematyce otoczenia człowieka, urbanistyki i estetyki. W okresie zawieszenia, a następnie rozwiązania ZPAP został wybrany przez zielonogórskie środowisko plastyczne na Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady ds. Plastyki. W czerwcu 1989 r. czynnie uczestniczył w odtwarzaniu związkowej struktury organizacyjnej.

Artysta miał na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych i zbiorowych. W kolekcji Działu Sztuki Współczesnej zielonogórskiego Muzeum znajduje się ponad 60 jego obrazów, akwarel i rysunków.

Witold Nowicki aktywnie udzielał się  w życiu społecznym Zielonej Góry. Zasiadał w radzie miasta, a przedmiotem jego szczególnej uwagi było kształtowanie terenów zielonych oraz ochrona drzewostanu Winnego Grodu. Jako ekspert od roślinności, był m.in. projektantem, konsultantem i doradcą przy zakupach i pracach ogrodniczych w zielonogórskiej Palmiarni.
Witold Nowicki należał również do grona osób inicjujących powstanie Lubuskiego Towarzystwa Kultury (1960) oraz Towarzystwa Przyjaciół Zielonej Góry (1977). Był osobą o szerokich horyzontach intelektualnych i bardzo licznych pasjach. Poznawał nowe języki, był zapalonym żeglarzem i podróżnikiem, znawcą literatury pięknej i poetą. Miał też piękny ogród zimowy, w którym hodował egzotyczne rośliny, szczególnym upodobaniem darząc różne odmiany sukulentów.

Tagi

Jan CybisMuzeum Ziemi LubuskiejOkręg Zielonogórski Związku Polskich Artystów PlastykówPalmiarniaWitold NowickiZłote Grono

Komentarze