Wróć do listy wydarzeń  

Polka

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Spektakl Polskiego Teatru Tańca. „Polka” to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci. Spektakl opiera się na pomyśle, w którym historia kobiety opowiedziana przez siedem tancerek. 7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia.

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49 - Nowa Sól / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

POLKA

spektakl Polskiego Teatru Tańca 

Reżyseria i dramaturgia: Igor Gorzkowski

Muzyka: Zbigniew Kozub

Scenografia: Andrzej Grabowski

Choreografia: Iwona Pasińska i artyści – tancerze Polskiego Teatru Tańca

Obsada: Amy Basley, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Katarzyna Kulmińska, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Emily Wong, Kacper Bożek, Jerzy Kaźmierczak, Dominik Kupka, Paweł Malicki, Michał Przybyła, Adrian Radwański, Dominik Więcek

 

„A siódmego dnia Pan Nasz, stworzyciel wszystkiego, strudzony swoim dziełem wypoczywał. I zdarzyło się, że Pan Nasz przysnął i kiedy spał, melodia mu wpadła przez ucho do głowy i wyjść nie chciała, póki Pan Nasz jej nie nazwie. I rzekł Pan – będzie Polka. I była”. (fragment tekstu „Polki” – I. Gorzkowski)

Polka w spektaklu jest wieloznaczna. Polka to szybki taniec. Polka to forma muzyczna w metrum parzystym. Polka to kobieta. „Polka” to kolaż, którego strukturę fabularną wyznacza oś życia kobiety od narodzin do śmierci. Spektakl opiera się na pomyśle, w którym historia kobiety opowiedziana przez siedem tancerek. 7 kobiet, 7 grzechów głównych, 7 dni tygodnia. Twórcy szukają odpowiedzi na pytania: Jaka jest Polka? Co robi? Czego nie robi? Co je na śniadanie? Czego nie zdążyła zrobić? O czym marzy? O co się modli? Do kogo lub do czego? Czy jest namiętna? Na co czeka?

"Polka" to według "Polityki" spektakl, który należy zaliczyć do jednych z najciekawszych propozycji naszej sceny tańca współczesnego ostatnich lat.

Premiera „Polki” miała miejsce w 2018 r. i wpisała się w program Roku Bogów 2018 w Polskim Teatrze Tańca. Spektakl prezentowany był m.in. w ramach X Dni Sztuki Tańca – organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową i Polski Balet Narodowy dorocznego przeglądu baletowego, który w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę poświęcony był w całości najnowszym osiągnięciom polskiej sceny tańca.

Tagi

Brak tagów

Komentarze