Wróć do listy wydarzeń  

VI edycja Festiwalu Henrykowskiego przyjadą tam m.in. Reed Connection Trio

0
Regionalne Centrum Animacji Kultury - Zielona Góra, ul. Sienkiewicza 11 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

W sierpniu w Kożuchowie będzie bardzo muzycznie. W ramach VI edycji Festiwalu Henrykowskiego przyjadą tam m.in. Andrzej i Michał Chorosińscy, Reed Connection Trio oraz Duo del Gesu.

Inauguracja festiwalu 15 sierpnia. O godz. 19 w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Gromnicznej zagra na organach specjalista od muzyki sakralnej Waldemar Krawiec oraz Duo del Gesù, czyli skrzypek z Francji Arnaud Kamiński oraz altowiolista Krzysztof Komendarek-Tymendorf.

Duet powstał w 2010 r. Jego grą zachwycali się słuchacze na salach koncertowych całego świata. Muzycy występowali na licznych festiwalach międzynarodowych. Współpracowali m.in. z Januszem Wawrowskim, Tytusem Wojnowiczem, Joanną Woś, Christopherem Hartmannem z Filharmonii Berlińskiej czy Bertrandem Braillardem z Francuskiej Orkiestry Narodowej. Swoje umiejętności szlifowali w europejskich stolicach kultury, m.in. w Wiedniu i Paryżu. – Zespół wykonuje muzykę współczesną, tudzież najnowszą, ma na swoim koncie prawykonania kompozytorów polskich i zagranicznych, takich jak Thomas Emmanuel Cornelius, Tadeusz Dixa, Piotr Jędrzejczyk – pisze portal Co Jest Grane.

Nieco ponad tydzień później, 23 sierpnia…

…odbędzie się koncert festiwalowy z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II „Muzyka i Słowo”. Tak jak poprzedniego koncertu, także i tego odsłucha publiczność zebrana w kożuchowskim kościele o godz. 19. W dodatku będzie transmitowany online.

Wystąpi Andrzej Chorosiński, uznany na świecie organista i kompozytor. Koncertował w ponad 20 krajach świata. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych oraz płytowych w kraju i za granicą. Prowadzi działalność pedagogiczną w akademiach muzycznych w Warszawie i Wrocławiu. Komponuje muzykę kameralną, chóralną, organową i filmową.

– Jest autorem licznych projektów w zakresie budownictwa organowego w Polsce: bazylika w Licheniu, kościół Wszystkich Świętych w Warszawie, sala Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, jak również w Niemczech, Kanadzie i Japonii. Wraz z organistą Watykanu uczestniczył w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych papieży Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia 2014 r. na placu św. Piotra w Rzymie. Rok 2019 był rokiem jubileuszu 50-lecia działalności koncertowej, od pierwszego koncertu w ramach światowego festiwalu Jeunesse Musical i występu w Genewie w 1979 roku wykonał ponad 1500 recitali – informują organizatorzy.

Do Kożuchowa przyjedzie razem z synem, Michałem. Znanym z teatru i telewizji aktorem. Przed laty wcielił się w rolę kniazia Symeona Kurcewicza w „Ogniem i mieczem”, grał też w popularnych serialach („M jak miłość”, „Prawo Agaty”). Ostatnio mogliśmy go zobaczyć na ekranach kinowych w „Procederze”.

Co mają w programie Chorosińscy? M.in. Toccatę d-moll Bacha i dzieła Chopina. Pomiędzy nimi przeczytają słowa papieża Polaka.

29 sierpnia…

…koncert promujący najnowszą płytę Reed Connection Trio  pt. „Muzyka polska i francuska na trio stroikowe”. Wystąpią w tradycyjnym i znanym wielu składzie: oboista Michał Mogiła, klarnecista Jarosław Podsiadlik i fagocista Rafał Dołęga. Nawiasem mówiąc, Mogiła jest dyrektorem artystycznym festiwalu.

 – Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda. Udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych. Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności). Z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne) – czytamy na stronie zespołu.

Dzień później zakończenie festiwalu

Ostatni koncert, o godz. 19, zagra grupa operowa Sonori Ensemble. Będą „czardasze, walce, toasty, miłosne arie i duety, sceny operowe i operetkowe, a także standardy jazzowe, pieśni neapolitańskie i popularne piosenki”.

–  Przed państwem niepowtarzalna podróż muzyczna, pełna emocji i wzruszeń. W programie najsłynniejsze sceny z oper: „Carmen”, „Opowieści Hoffmanna”, „Lakme”, „Don Giovanni” i wiele innych, a także wiedeńskie przeboje operetkowe, jak „Księżniczka czardasza” czy „Wesoła wdówka”. Nie zabraknie także wirtuozowskich popisów pianistycznych oraz słowa wiążącego. Gala w wykonaniu artystów z Pragi, Berlina, Krakowa i Wrocławia gwarantuje niezapomniany wieczór – zachęcają organizatorzy.

Do tej pory zagrali ponad 350 koncertów w Polsce i na świecie. Współpracowali z Filharmonią Zielonogórską i grupą MoCarta czy orkiestrą Arte del Suonatori.

Koncerty Reed Connection Trio oraz Sonori Ensemble zorganizowane są w kożuchowskim Centrum Kultury „Zamek”. Informacje o biletach na te i wszystkie pozostałe koncerty znajdziemy TUTAJ.

Organizatorem VI Festiwalu Henrykowskiego jest burmistrz Kożuchowa Paweł Jagasek i wcześniej wspomniane CK „Zamek”.

Tagi

festiwalkoncertlubuskiekultura.plMUZYKAwydarzenie

Komentarze