Wróć do listy wydarzeń  

Wiosenne Dni Teatru

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Kostrzyn nad Odrą od lat znany jest z teatrów amatorskich, których twórcami są Wlodzimierz Szypuła i Anna Żytkowiak. Coroczne premiery spotykają się z dużym zainteresowaniem kostrzynian, a sukcesy Sceny Poetyckiej na przeglądach i konkursach trudno wymienić.

Marzec, to dla teatru miesiąc szczególny, bowiem 27 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Postanowiliśmy, że w tym roku nie będzie to w Kostrzynie tylko jeden dzień, lecz niemal tydzień… Od poniedziałku 23 do piątku 27 marca, a scenie ,,Kręgielni" zaprezentowaliśmy różne teatralne propozycje … Cieszymy się, że publiczność je doceniła. 

 

Kostrzyńskie Centrum Kultury - Kostrzyń na Odrą, ul. Sikorskiego 34 / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Kostrzyn nad Odrą od lat znany jest z teatrów amatorskich, których twórcami są Wlodzimierz Szypuła i Anna Żytkowiak. Coroczne premiery spotykają się z dużym zainteresowaniem kostrzynian, a sukcesy Sceny Poetyckiej na przeglądach i konkursach trudno wymienić.

Marzec, to dla teatru miesiąc szczególny, bowiem 27 marca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Postanowiliśmy, że w tym roku nie będzie to w Kostrzynie tylko jeden dzień, lecz niemal tydzień… Od poniedziałku 23 do piątku 27 marca, a scenie ,,Kręgielni” zaprezentowaliśmy różne teatralne propozycje … Cieszymy się, że publiczność je doceniła. 

 

 

23 – 27.03. – WIOSENNE DNI TEATRU

23.03. – ECS ,,Kręgielnia” – godz. 19.00 – Scena Poetycka – ,,Ktoś musi” – reż. W. Szypuła – premiera

24.03. – ECS ,,Kręgielnia” – godz. 19.00 – Monodramy: Dorota Słowińska – ,,Pierś niefizyczna”, Paweł Marnysz – ,,Trendsetter”

25.03. – ECS ,,Kręgielnia” – godz. 11.00 – Teatry dziecięce z SP 4 Kostrzyn i SP 3 Słubice ,,Legendy z mokradeł” – spektakle nagrodzone w konkursie Parku Narodowego ,,Ujście Warty”

26.03. – ECS ,,Kręgielnia” – godz. 20.00 – Teatr KOD z Dębna – Spektakl ,,Boże zaułki”

27.03. – ECS ,,Kręgielnia’’ – godz. 20.30 – Strefa Dobrej Muzyki – Kabaret ,,ŁOWCY. B” bilety: 25 zł -przedsprzedaż, 30 zł – w dniu koncertu

 

Scena Poetycka – ,,Ktoś musi” – kolejny autorski spektakl  Włodzimierza Szypuły. Ile już było tych premier? Ilu młodych aktorów przewinęło się przez jego  teatr? Nie sposób zliczyć. Od zawsze pana Włodzimierza interesuje w teatrze  walka dobra ze złem, zawsze stawia trudne pytania, na które każdy odpowiedzieć musi sobie sam. Nie inaczej będzie tym razem… Od kilku lat Włodzimierz Szypuła zapowiada, że to już ostatni jego spektakl (od pięciu lat jest na emeryturze), ale ulega prośbom swoich wychowanków i przygotowuje kolejne… I całe szczęście, bo trudno byłoby sobie wyobrazić Kostrzyn nad Odrą bez jego teatru, bez premier, bez prób z młodymi ludźmi, przed którymi odkrywa inny, na pewno ciekawszy świat poezji i magicznego uroku sceny. 

 

Dorota Słowińska – kostrzynianka, od lat związana z teatrem Scena Poetycka

,,Pierś niefizyczna” – monodram opracowany i wyreżyserowany przez Włodzimierza Szypułę, na podstawie opowiadania Beaty Rudzińskiej.

Opowieść kobiety szczególnej, kobiety nieszczęśliwej, choć przez niektórych uważanej za boginię… Znakomicie zagrany przez Dorotę Słowińską monodram, był w ubiegłym roku laureatem wojewódzkiego przeglądu teatrów jednego aktora. W nieco zmodyfikowanej formie prezentujemy go ponownie w Kostrzynie…

 

Paweł Marnysz – kostrzynianin, student filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego. Wielokrotny laureat i uczestnik konkursów recytatorskich i piosenki poetyckiej, a także przeglądów plastycznych…

TRENDSETTER, to tytuł monodramu inspirowanego reportażem autorstwa Leszka K. Talki, który ukazał się w marcu 2006 roku, w Dużym Formacie. Reportaż w oparciu o wywiad przedstawia krotką historię oraz metody działania tzw. ,,amplifierów” vel ,,trendsetterów”, którzy bezprecedensowo wykorzystując wyniki badań z dziedziny psychologii i socjologii, stają się subtelnymi bożyszczami tłumów, po to, by ,,polecić” nam pewien produkt, tak byśmy stali się jego wyznawcami i konsumentami do końca naszych dni.

 

„Boże zaułki” – Teatr KOD z Dębna

Scenariusz, scenografia i reżyseria Anatol Wierzchowski

Muzyka Boban Markovič Czesław Mozil (Tesco Value)

Asystent reżysera Marta Jędras

Fotografie Agnieszka Pisz

Występują: Michalina – Paula Jarmołowicz Filipina – Ela Pożarycka Kosma – Bartosz Mazurkiewicz

Troje ludzi wyrzuconych przez cywilizację w zaułki miasta odnajduje się wzajemnie. Starają się wspólnie przeżyć każdy dzień, bowiem wiedzą, że nie mogą wrócić do poprzedniego swojego życia. Społeczeństwo znalazło w nich winę, osądziło i „wyrzuciło na śmietnik”. Michalina musiała poświęcić swoje małżeństwo i honor, by ratować ciężarną siostrę-narkomankę. Kosma zapowiadał się jako zdolny menadżer, ale układy z kolegami partyjnymi okazały się dla niego tragiczne. Filipina przypadkowo znalazła się w złym miejscu, a przyjechała do dużego miasta, by służyć Bogu. Dla nich wszystkie miejsca, które pozwalają im się schronić, są Bożymi zaułkami. W tych zaułkach szukają swojego biletu do raju – swojego jabłka z Drzewa Dobra i Zła.

Tagi

Brak tagów

Komentarze