Wróć do listy wydarzeń  

Żniwa

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Dzieje mitycznych bohaterów, Odysa i Penelopy, zostały wpisane w rytm życia polskiej wsi. „Żniwa” to niezwykłe, mądre i zmysłowe widowisko Polskiego Teatru Tańca.

ul. Marsz. J. Piłsudskiego 49 - Nowa Sól / pokaż na mapie wydarzenie archiwalne Odwiedź stronę

Żniwa
Reżyseria: Igor Gorzkowski
Polski Teatr Tańca

„Żniwa” to pierwsza premiera Polskiego Teatru Tańca pod dyrekcją Iwony Pasińskiej. Uniwersalny mechanizm zachowań społecznych został w niej uchwycony przez gatunek teatru tańca. Ruch i taniec przekazują treści wywiedzione zarówno z naszej tradycji, kultury, jak i natury. Odwieczny obrzęd zasiewów i zbiorów stanowi pretekst ukazania ludzkich namiętności i emocji. Surowa warstwa wizualna spektaklu zderza się w nim z wyrazistą ekspresją i zmysłowością tancerzy. Współczesną muzykę Eugeniusza Rudnika uzupełniają tradycyjne polskie pieśni wykonywane przez Adama Struga. Podstawa literacka przedstawienia wywiedziona z dramatu Wyspiańskiego „Powrót Odysa” tworzy ramę narracji, wokół której rozgrywają się sceniczne wydarzenia. Wykonawcy – tancerze Polskiego Teatru Tańca, oraz aktor, wcielą się w role protagonistów, eksplorując różne warianty wydarzeń w przestrzeni ruchu i słowa. 

Z recenzji komisji artystycznej

Dzieje mitycznych bohaterów, Odysa i Penelopy, zostały wpisane w rytm życia polskiej wsi. „Żniwa” to niezwykłe, mądre i zmysłowe widowisko Polskiego Teatru Tańca.

Twórcy przedstawienia postanowili skonfrontować ze sobą dwa powtarzalne motywy  – doroczne prace na roli z mechanizmami historii, na przykład powrotem z wojny. Natura mierzy się z kulturą. Pierwiastek żeński z pierwiastkiem męskim

Specjalny udział Adama Struga – wspaniałego śpiewaka wykonującego białym głosem pieśni ludowe – jest konfrontowany z utworami Eugeniusza Rudnika, jednego z najwyższych twórców polskiej muzyki awangardowej.

Spektakl prezentowany w ramach programu Teatr Polska.

spektakl dla widzów od lat 16

 bilety:  10 zł 

TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

Celem programu TEATR POLSKA jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. W ramach programu TEATR POLSKA od 2 września do 30 listopada 2017 roku odbędzie się 127 prezentacji 17 spektakli w 62 miejscowościach. TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl

Tagi

Brak tagów

Komentarze