Wróć do listy artykułów   

Wystawa Przenikanie sztuk. Jan Mazur Fotografia, Panagiotis Karagiorgis Malarstwo w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Papuszy w Żaganiu

bibliotekazagan 12 grudnia 2018 0

Przenikanie sztuk. Jan Mazur Fotografia, Panagiotis Karagiorgis Malarstwo. Taki tytuł nosi wystawa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Papuszy w Żaganiu w holu Pałacu Książęcego przed wejściem do Oddziału dla Dorosłych. Wystawa prezentuje fotografie Jana Mazura i inspirowane nimi obrazy Panagiotisa Karagiorgisa.

Obaj panowie są mieszkańcami Żagania. Wyrażają się twórczo na dwóch różnych przestrzeniach: Jan Mazur przez fotografię, Panagiotis Karagiorgis natomiast realizuje się jako artysta plastyk poprzez malarstwo i rysunek. Obaj jednak poddają się fascynacji światłem i tym, jaki ma wpływ na tworzenie atmosfery romamtyzmu, klimatu tajemniczości, a w końcu wyrazistości powstającego widoku.

Zdjęcia Jana Mazura przedstawiające nasze miasto w różnych sceneriach, od realistycznych po bajeczne czy wręcz magiczne, budzą wśród mieszkańców powszechny zachwyt, szczególnie te, w których to światło głównie wpływa na atmosferę, klimat i scenerię w jakiej upamiętniane są pałac, park i zaułki Żagania. Wykonane są z wielką wrażliwością artystyczną i dbałośią o estetykę o różnych porach dnia i nocy, o wschodzie i zachodzie słońca, w nocy, we mgle, tuż po burzy, deszczu i podczas deszczu. Za każdym razem światło jest inne i to właśnie stara się uchwycić.

Panagiotis Karagiorgis jest pełen zachwytu i uznania dla fotografii pana Mazura i malując posługuje się jego zdjęciami jako punktem wyjścia do malowania obrazów. Jedne z pozoru wydają się być odzwierciedleniem tych fotografii,  na innych jednak artysta ze zdjęcia zaznacza  tylko kształt i formę obiektu, a wydobywa przede wszystkim światło, bowiem i dla niego ma ono ogromne znaczenie. Na jeszcze innym dokonuje przemieszczenia i odsłania to, co na zdjęciu jest ledwo widoczne, bo przysłonięte np. drzewami. Wprowadza celowe zmiany w układzie przestrzennym utrwalonym przez zdjęcie, dla wydobycia tego, co wg niego jest warte pokazania i wydobyć to należało.

Wystawę można odwiedzać do końca grudnia 2018 r. Zapraszamy 🙂

Więcej informacji o artystach, o wystawie i jej oficjalnym zakończeniu przeczytać oraz obejrzeć niektóre prace  można na blogu Biblioteki pod linkami:

https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2018/12/wystawa-przenikanie-sztuk-jan-mazur.html

https://miejskabibliotekapublicznawzaganiu.blogspot.com/2018/12/finisaz-wystawyprzenikanie-sztuk-jan.html