XVII Lubuskie Święto Plonów w strugach deszczu

6 września br. odbyło się w Międzyrzeczu XVII Lubuskie Święto Plonów. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu koncelebrowaną przez ks. Bp. Pawła Sochę i ks. Proboszcza Marka Rogeńskiego przy oprawie muzycznej Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Wojewoda Lubuski, parlamentarzyści lubuscy, Przewodniczący Sejmiku Woj. Lubuskiego, radni sejmiku wojewódzkiego, radni powiatowi i gminni, Prezes Izby Rolniczej i inni.
Po Mszy św. korowód wraz z orkiestrą dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Grochowie przeszedł ulicami Krasińskiego i Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich.
Wykonawcami widowiska dożynkowego NIEZWYKŁE ZIARNO była grupa teatralna Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Imprezę prowadzili Małgorzata Wower i Stanisław Węcłowski.
Odznaka Honorowa „Zasłużony dla rolnictwa” została nadana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za osiągnięcia w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych.
Odznaczeni zostali:
1. Barbara Egrowska – Jeleniogłowy
2. Jolanta Góra – Twierdzielewo
3. Andrzej Kałek – Lutol Suchy
4. Leon Molik – Stoki
5. Paweł Musiałowski – Nowa Wieś
6. Grażyna Dereń – Lubiechnia Wielka
Następnie rozstrzygnięty został „Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Przystąpiły do niego 22 wieńce dożynkowe, w tym 17 wieńców w kategorii „wieniec tradycyjny” i 5 wieńców w kategorii „wieniec współczesny”.
Jury w składzie: Krystyna Stachów – Lubuski Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Zielonej Górze, Antonina Kowalska-Korban – Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gorzowie Wielkopolskim, Zofia Plewa – Członek Zarządu pow. Międzyrzecz, Mirosława Jakubaszek – Pracownik Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, Jarosław Buszewski – Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Międzyrzeczu przyznało następujące miejsca:
W kategorii wieniec tradycyjny:
1. Nowa Jabłonna, gmina Niegosławice, powiat Żagań
2. Zimna Brzeźnica, gmina Niegosławice, powiat Żagań
3. Stypułów, gmina Kożuchów, powiat Nowa Sól
4. Twierdzielewo, gmina Przytoczna, powiat Międzyrzecz
5. Grabik, gmina Żary, powiat Żary
6. Dobrochów, gmina Przewóz, powiat Żary
W kategorii wieniec współczesny:
1. Swarzynice, gmina Trzebiechów, powiat Zielona Góra
2. Jankowa Żagańska, gmina Iłowa, powiat Żagań
3. Rybaki, gmina Maszewo, powiat Krosno Odrzańskie
Wyróżnionych zostało 13 wieńców dożynkowych.
Sponsorami konkursu byli:
Urząd Marszałkowski
Agencja Nieruchomości Rolnych- Gorzów Wlkp.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnej
Lubuski Wojewódzki Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Zielonej Górze
Lubuska Izba Rolnicza
Lubuski Fundusz Poręczeń Kredytowych
Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Gorzowie Wlkp.
Lubuski Związek Hodowców Bydła
Wawrzyńczyk- Nowe Miasteczko
Osowa Sień
Nagroda starościny dożynek Grażyny Dereń i starosty dożynek Arkadiusza Madzelana trafiła do wieńca ze Stypułowa (gmina Kożuchów, powiat Nowa Sól).
Imprezę uświetnił występ Orkiestry Mandolinowej z Kolska a także Grup Śpiewaczych: Pod Gruszą z Kurska, Nietoperzanie z Nietoperka, Ale Babki z Piesków, Jarzębinki z Otynia, Wichowianki z Wichowa. Kolejno wystąpił zespół HOT LIPS a także Kasia Popowska. Dopełnieniem był koncert gwiazdy DE MONO.
Pokaz ognia BOMBASIC zakończył tegoroczne Dożynki.
Organizatorami Dożynek byli: Marszałek Województwa Lubuskiego, Starosta Powiatu Międzyrzeckiego, Burmistrz Miasta Międzyrzecz oraz Regionalne Centrum Animacji Kultury.