Wróć do listy artykułów   

„Zakartkowani w historii” Bukowca

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

Projekt o tym tajemniczym tytule realizowany jest przez najmłodszą uczestniczkę Kultury Tędy…

Projekt o tym tajemniczym tytule realizowany jest przez najmłodszą uczestniczkę Kultury Tędy. Wioleta Góra działa aktywnie w Stowarzyszeniu Wsi Bukowiec „Działajmy Razem” i choć ma dopiero 19 lat to już realizuje wiele pomysłów. Akurat ten zwyciężył w konkursie Lubuski PAKIET.

2 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie z dziećmi ze szkoły podstawowej. Definiowały one wyraz „skarb”, a następnie szukały skarbów w ich wsi w następujący sposób. Na mapach wsi wybierały i zaznaczały to co dla nich jest bardzo cenne (miejsca, budynki, domy, w których mieszkają znane i ważne dla nich osoby), tak więc powstały mapy wsi Bukowiec, które obrazują co jest ważne dla dzieci i jak one postrzegają wieś.
Następnie odbyło się spotkanie z bardzo ciekawą osobą. Zdjęcia, pocztówki, dziwne miejsca… O tym rozmawiali 5 czerwca uczestnicy projektu „Zakartkowani w historii”. Spotkali się z wybitnym historykiem Marcelim Tureczkiem, który przybliżył im dzieje Bukowca. Okazało się, że dzieci solidnie się przygotowały. Miały mnóstwo pytań o różne historie i miejsca. Usłyszeliśmy niezwykłą historię o znanym sportowcu Władysławie Kozłowskim, który był kolarzem i reprezentował nasz kraj w Wyścigu Pokoju. I niespodzianka. W Bukowcu była cała reprezentacja kolarzy z Polski i wiecie gdzie spali? Ha! To dopiero. W stodole, na słomie u Pani Mireczki. A wiecie gdzie w Bukowcu jest kawa? A gdzie było mauzoleum, co się z nim stało, co można było w nim zobaczyć i jakie historie o nim krążyły?
Było to działanie zachęcające dzieci do wypytania rodziców, dziadków, poszukiwania informacji na temat ich wsi, a także uświadamiające im, że całkiem prosta czy oczywista rzecz może być cenna.

Tak więc mieszkańcy Bukowca zaczynają odsłaniać swoją historię, szukać zdjęć, wspomnień i niezwykłych opowieści.