Wróć do listy artykułów   

Zapraszamy na przedstawienie „Ożenek” Mikołaja Gogola

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0

11866472_1484177358543208_3754393690041408597_nProponujemy Państwu wyjątkową podróż w świat klasycznej literatury rosyjskiej w unikalnym „opakowaniu” teatralnej formy. Podróż odległą w czasie… ale jednocześnie bliską z uwagi na uniwersalne wartości i podejmowany temat . Sztuka traktuje o aktualnych – od zarania dziejów -rozterkach kobiet i mężczyzn chcących wstąpić w małżeński związek. Mimo upływu czasu, kwestie które porusza Gogol w swoim dramacie, są nadal aktualne, a problemy przeżywane przez bohaterów dotyczą wszystkich. Siłą spektaklu jest aktorski kunszt artystów, dzięki któremu zrezygnowano zupełnie z teatralnej scenografii.

„Ożenek” jest satyrą na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji. Główna bohaterka sztuki – Agafia Tichonowna – pragnie wyjść za mąż. Szuka kandydata, którego poślubienie, przyczyniłoby się do podniesienia jej statusu społecznego i majątkowego. Potencjalni kandydaci do jej ręki również patrzą na perspektywę małżeństwa z punktu widzenia korzyści, jakie przez nie odniosą.
Prawie wszyscy bohaterowie komedii planują ślub. Motywacje i oczekiwania wobec poszukiwanych partnerów bywają różne, ale łączy je materializm, egoizm i powierzchowność. Bez względu na gusta i guściki nie da się ukryć, że małżeństwo to prawdziwe wyzwanie:
„Ciężka, psiakrew, sprawa — ożenek. I to, i tamto, i owo. Żeby i to było w porządku, i tamto… Nie takie to, u diabła, łatwe, jak powiadają.”
Czy od tych odległych czasów współczesnych Gogolowi coś się zmieniło?

Mikołaj Gogol (19.03.1809-4.03.1852) – rosyjski i ukraiński pisarz, poeta, dramaturg i publicysta Zasłynął jako autor komedii obyczajowych (Rewizor, Ożenek) i utworów o tematyce życia „małych ludzi” (Płaszcz, Nos ) Był mistrzem groteski, niezrównanym satyrykiem-humorystą.

Zobacz więcej na profilu Facebook