Wróć do listy artykułów   

Zbrojenia przed PaKĄ w Hydro(za)gadce

Redaktor lubuskieKULTURA.pl 0
Fotomigawka Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na wieczór kabaretowy, próbę generalną zielonogórskich kabaretów przed ich występem na  ogólnopolskim festiwalu kabaretów PaKA w Krakowie.

W specjalnym programie „Zbrojenia przed PaKĄ” wystąpią: HLYNURNOWAKISŁOICZEK PO CUKRZEZIARKO
9 marca, godz.19.00, Hydro(za)gadka, ul. Festiwalowa 3
Cena biletu: 10 PLN, do nabycia: AT Skowronek, bileteria Muz-Art., sklep muzyczny Bumtarara, ZOK oraz godzinę przed koncertem

 

Kabaret Hlynur to więcej niż kabaret! Młoda grupa ambitnych i pełnych zaangażowania artystów zaczynała swoje występy w studenckim klubie „Gęba” w Zielonej Górze w 2003 roku. Część z nich już wtedy miała na koncie krótkie filmy kręcone w wytwórni „A`YoY”. Od tamtego czasu zarówno grupa Hlynur jak i jej program przeszły liczne zmiany kierując ich twórczość w kierunku meta-kabaretu i całościowej konwencji. Do swojej twórczości sprytnie potrafią wpleść konwencje sceniczne, filmowe a nawet literackie. W ostatnim czasie program artystyczny kabaretu Hlynur dotyka również tematów polityki, lecz i w tym przypadku robi to na indywidualny sposób. Według kabaretu Hlynur bowiem polityk to nie aktor w wielkim teatrze („cyrku”) sejmu, lecz zwykły człowiek i jak każdy człowiek chce być różny.

Kabaret Nowaki na scenie istnieje od listopada 2007 roku, ale znacznie wcześniej rozpoczął się proces twórczy członków tego zespołu. Przez długu czas Ada Borek, Tomasz Marciniak i Kamil Piróg pracowali w innych formacjach kabaretowych, brali udział w wielu przedsięwzięciach artystycznych” pełnometrażowe filmy Władysława Sikory, przedstawienia muzyczne i różnego rodzaju imprezy kabaretowe. To wszystko pozwoliło po zebraniu kilkuletniego doświadczenia założyć kabaret Nowaki, który charakteryzuje się specyficzną energia i tekstami. Młodość i doświadczenie “Nowaków” potrafi zaprocentować na każdym występie.

Kabaret Słoiczek po Cukrze tworzą Małgorzata Szapował i Magdalena Mleczak. Nie jest to ich pierwsze zetknięcie sceniczne, bo wcześniej, przez kilka dobrych lat, współtworzyły kabaret Szum, zdobywając nagrody na wszystkich festiwalach w kraju. Później ich drogi artystyczne się rozeszły. Magda poświęciła się karierze solowej, a Gosia macierzyństwu. Teraz powracają ze zdwojoną siłą i mocą. Program, który prezentują, jest społeczno-obyczajowy, choć nie brak w nim absurdu, zresztą tak jak w naszej codzienności. Doświadczenie zdobyte w poprzednich przedsięwzięciach plus świeżość spojrzenia z nowej perspektywy sprawiają, że ich program jest naprawdę godny polecenia.Kabaret powstał w lipcu 2008 roku i od razu zdobył II nagrodę podczas Mulatki w Ełku. Są fajne, miłe i we dwie.

Kabaret Ziarko najmłodszy twór kabaretowy w Zielonej Górze