Wróć do listy artykułów   

Zielona Pohulanka

m.madry@rcak.pl 9 maja 2018 0

20 maja w Muzeum Etnograficznym w Ochli odbędzie się piknik zielonoświątkowy „Zielona Pohulanka”. O atrakcje zadba Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa.

Zielone Świątki to czas, który w polskiej kulturze zawsze obfitował w ciekawe zwyczaje i zabawy. Zwyczaje te wywodzą się z przedchrześcijańskich obrzędów witania wiosny, ale na przestrzeni wieków związały się z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego.

Lubuski Zespół Pieśni i Tańca pragnie przybliżyć mieszkańcom Zielonej Góry i okolic te niezwykle barwne, ale niestety już częściowo lub całkowicie zapomniane zwyczaje, takie jak: „stawianie moja”, „król pasterzy”, „wołowe wesele”, czy „wspinanie na maszt”.

Oprócz prezentacji zwyczajów i tańców tego dnia w skansenie odbędzie się również Konkurs Tańca Ludowego „O Koronę Króla Pasterzy”. Konkurs posiada formułę otwartą i może się do niego zgłosić każdy, kto chciałby sprawdzić swoje umiejętności w polce i oberku. Regulamin i karta zgłoszenia do konkursu znajdują się poniżej.

Po konkursowych tańcach będzie można odpocząć wsłuchując się w biały śpiew grupy „Drewno”, która na tę okazję przygotuje „wiesnianki”, czyli wschodniosłowiańskie pieśni wiosenne.

Zwieńczeniem całego pikniku będzie otwarta potańcówka z udziałem kapeli Lubuskiego ZPiT, oraz kapeli kożlarskiej „Kotkowiacy”.

REGULAMIN KONKURSU TAŃCA LUDOWEGO

KARTA ZGŁOSZENIA DO KONKURSU

PROGRAM:

13.00 – łowickie dyngusowanie
13.10 – chodzenie z gaikiem
13.20 – wybór króla i królowej pasterzy – konkursy dla dzieci
13.40 – wołowe wesele
14.10 – występ grupy śpiewaczej
14.25 – stawianie moja
14.50 – wspinanie na maszt – konkurs dla publiczności
15.00 – Konkurs Tańca Ludowego „O Koronę Króla Pasterzy”
16.00 – Wiesnianki w wykonaniu grupy „Drewno”
16.30 – potańcówka z kapelą

Ponadto:

9.00 – 15.00 – jarmark produktów regionalnych
od 12.00:
– jarmark rękodzieła ludowego i artystycznego
– prezentacje ginących zawodów
– warsztaty wicia wianków
– przejazdy bryczką
– zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowych

Wstęp 8zł/os. dzieci do 7 lat bezpłatnie